tel. 63 27 20 810 lub 63 26 27 503  um@kolo.pl  |  28 Marca 2024 r. Imieniny: Anieli i Jana

41. Międzynarodowy Bieg Warciański z nieoficjalnym rekordem

Dodane: 27 Październik 2021  11:02:09   Opublikował: Piotr Kapalski
Zwycięzcy 41. Międzynarodowego Biegu Warciańskiego na podium w hali MOSiR w Kole.
41. Międzynarodowy Bieg Warciański z nieoficjalnym rekordem. Zwycięzcami Karbowiak i Paszkiewicz. Blisko 500 osób wzięło udział w niedzielne przedpołudnie w 41. Międzynarodowym Biegu Warciańskim, który po roku przerwy, spowodowanej restrykcjami związanymi z koronawirusem, powrócił na kolskie ulice. Najszybciej 10-kilometrową trasę pokonali Kamil Karbowiak i Izabela Paszkiewicz. Biegaczka z Terespola ustanowiła nieoficjalny rekord Polski.

24 października w Kole odbył się 41. Międzynarodowy Bieg Warciański im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Na starcie jednej z najstarszych imprez biegowych w Polsce, organizowanej nieprzerwanie od 1981 roku, stanęło 470 uczestników. Po raz kolejny do Koła zjechali najlepsi biegacze i biegaczki z całej Polski. Zawodnicy jak co roku do pokonania mieli 10 km trasę, która wytyczona została ulicami miasta, a start i meta zostały usytuowane na terenie Parku St. Moniuszki. Przypomnijmy, że w zeszłym roku, ze względu na pandemię i  rządowe rozporządzenie, bieg odbył się na szutrowych drogach wałów rzeki Warty. Determinacja Organizatorów sprawiła, że bieg wrócił na drogi asfaltowe gdzie miłośnicy kolskiej trasy mogli skorzystać z jej atutów. Bieg ruszył punktualnie o godzinie 11:30 a biegaczom na trasie towarzyszyli pacemakerzy, którzy wspomagali zawodników w uzyskiwaniu dobrych a nawet życiowych rezultatów. Co więcej warunki w niedzielne przedpołudnie zdecydowanie sprzyjały śrubowaniu wyników a kandydatów do wygranej na pewno nie brakowało.

Pierwszy linię mety przekroczył  Kamil Karbowiak, aktualny mistrz Polski na 10 km, który dotarł do mety z znakomitym czasem 29:30. Zawodnik z Brzegu wyprzedził o 20 sekund drugiego w stawce Ukraińca Mykole Iukhymchuka. Trzeci finiszował Adam Głogowski (29:58).

Rywalizację pań na swoją korzyść rozstrzygnęła Izabela Paszkiewicz. Biegaczka z Terespola pokonała 10 km w czasie 31:49 co oznacza, że jako pierwsza kobieta w Polsce złamała barierę 32 minut w biegu na tym dystansie. Wynik Paszkiewicz jest aż o 19 sekund lepszy od rekordu Polski ustanowionego w zeszłym roku przez Karolinę Nadolską w Wenecji. Jednak by rekord ten został oficjalnie ratyfikowany konieczne jest zatwierdzenie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Drugie miejsce wśród pań przypadło Monice Jackiewicz (33:07), zaś podium uzupełniła Sabina Jarząbek (33:27).

Na szczeblu powiatowym najszybszym biegaczem został Kuba Gajda z wynikiem 31:18. Reprezentant Ochli zajął świetne ósme miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. Drugie miejsce  wywalczył Wiktor Kujawa (32:44) z Kościelca. Trzecie miejsce przypadło Marcinowi Wojewodzie (35:50) z Koła.

W rywalizacji kobiet górą była Michalina Walczak, która uzyskała czas 38:30, druga była Justyna Wałowska (40:29), a jako trzecia na linii mety zameldowała się Angelika Niklewicz (41:04).

Pierwszym kolaninem w niedzielnym biegu był Marcin Wojewoda, który wyprzedził Dawida Kożuchowskiego i Macieja Wróblewskiego. Najszybszą kolanką okazała się być Monika Wojciechowska, drugą lokatę wywalczyła Daria Wieczorek a trzecią Marta Marszałek.

W programie zawodów znajdował się również wyścig na dystansie 5 km miłośników marszu z kijami. W Nordic walking w kategorii OPEN mężczyzn najlepszy okazał się Marcin Radomski , który uzyskał wynik 29:26. Na kolejnych miejscach uplasował się Daniel Kurdubski (30:16) oraz Hieronim Winiarski (31:08). Kategorię OPEN kobiet wygrała Małgorzata Safandowska (32:30). Drugie miejsce przypadło Kamili Radke (34:41), zaś podium uzupełniła Żaneta Czerniejewska (35:08).

Na każdego, kto ukończył zawody, czekał pamiątkowy, odlewany medal oraz pakiet niespodzianek od sponsorów biegu.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kole oraz Urząd Miasta w Kole serdecznie dziękuje za pomoc i wsparcie finansowe wszystkim stowarzyszeniom,  firmom i darczyńcom w organizacji naszej flagowej imprezy sportowej.

Już 7 listopada czekają Nas kolejne biegowe emocje  w ramach Biegu Warciańskiego, bowiem tego dnia zorganizowane będą biegi dla dzieci i młodzieży, które rywalizować będą w 9 kategoriach wiekowych na kilkunastu różnych dystansach.