25 maja 2015 roku odbyła się uroczystość podsumowania XXXI Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej w Słupsku pod patronatem Prezydenta Miasta – pana Roberta Biedronia. Na miejsce finału wybrano Polską Filharmonię Sinfonię Baltica. Organizatorzy Konkursu tak określili cele tego przedsięwzięcia: „ ... inspirowanie zainteresowań literackich, promowanie utalentowanej literacko młodzieży, rozbudzanie wyobraźni, wrażliwości ....”
W ciągu 31 lat istnienia Konkursu wydano 24 książki z wierszami i opowiadaniami laureatów, i wyróżnionych. Temu Międzynarodowemu Konkursowi przewodniczy i patronuje pani Wanda Chotomska – znakomita autorka utworów dla dzieci i młodzieży, według której „ ... jest to największa w kraju impreza kulturalna poświęcona młodym talentom literackim.”
Z wielką dumą i radością informujemy, że tegorocznymi laureatkami konkursu w kategorii poezji – zostały dwie nasze uczennice:
Julia Zieleniewska z klasy II a („Spowiedź nocą”, ,<<” Ja” w autobusie>>) oraz
Magdalena Komudzińska z klasy I b („Głupi wiersz”, „[Podobno umiem pisać...]”).
Jest to wielki sukces, ponieważ wśród młodych twórców ze szkół średnich w Polsce oraz szkół polonijnych w USA, w Niemczech i na Litwie – wybrano tylko 10 najlepszych. Z tego wspaniałego grona młodych poetów mamy aż dwie laureatki -
Julkę i Magdę! Ponadto, w tej samej kategorii, otrzymała wyróżnienie tegoroczna absolwentka –
Paulina Siwińska.
W czasie wręczania dyplomów i nagród Julce, Madzi i Paulinie padło zdanie, że nasza szkoła jest prawdziwą wylęgarnią talentów poetyckich. Wielką radość nam sprawiło nam również i to, że scenariusz spektaklu wystawionego w czasie uroczystej gali został oparty m.in. na wierszu Julki Zieleniewskiej <<„ Ja” w autobusie”>>:
nikt nie widzi
siedzi takie „ja”
pośród innych „ja” w autobusie
za oknem we mgle drzewo
trasa Babiak – Koło
Dębno Królewskie
to nie był dąb
może grusza?
ona jest większym „ja” pośród nas
każdy zauważył drzewo
a nie każdy człowieka
pośród wielu „ja” w autobusie
Piękną rzeczą jest mieć talent i pasję, kochać poezję, umieć widzieć to, czego inni nie widzą, nazywać to, co boli i cieszy nas wszystkich. Życzymy naszym dziewczynom, aby na zawsze zachowały tę szczególną, poetycką wrażliwość.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy pod adresem pani Bożeny Zduńczyk, która zdobyła informacje o konkursie i towarzyszyła nam jako współopiekunka w czasie wyjazdu do Słupska.
Dumne i szczęśliwe laureatki i wyróżnione – Julka, Magda i Paulina
Bożena Zduńczyk
Halina Szmydt-Kabacińska