W każdym społeczeństwie istnieje pewien procent osób, które z przyczyn dziedzicznych, wrodzonych, w wyniku chorób, urazów, czy również nieodpowiednich warunków życia odbiegają od normy pod względem fizycznym, psychicznym lub intelektualnym. W dniu 5 maja obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w każdej ze sfer życia.
Czy naszej lokalnej społeczności dotyczy problem niepełnosprawności intelektualnej? Otóż tak, rozmiar tego zjawiska przedstawia się w różnych częściach świata podobnie i zawiera się w granicach od 2 do 5% ogólnej populacji. Statystyczne więc w naszym powiecie od ok.1800 do 4400 osób dotyka ten problem.
Sto pięćdziesiąt lat temu E.Seguin, prekursor opieki nad upośledzonymi umysłowo, wyrażał pogląd, w którym z pewną rezygnacją i nadzieją stwierdzał: „Oczekując na to, by medycyna potrafiła wyleczyć, będziemy się starali zrobić wszystko, by dzieci mogły korzystać z dobrodziejstw wychowania.” Było to w połowie XIX wieku. Obecnie dzięki postępom w dziedzinie medycyny skutecznie leczy się niektóre choroby powodujące niepełnosprawność intelektualną, a dzieci i młodzież mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do szkolnictwa.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Świętego Mikołaja w Kole posługując się swoistymi metodami oddziaływań pedagogiki specjalnej próbujemy każdego dnia urzeczywistniać myśl o możliwościach lekko, umiarkowanie, znacznie, a nawet głęboko niepełnosprawnych umysłowo. Nasza wysoko wykwalifikowana kadra, wciąż rozwijająca swoją wiedzę i umiejętności przez udział w różnorodnych formach doskonalenia zawodowego, nagradzana była wielokrotnie nagrodami starosty, kuratora oświaty oraz ministra za swoje osiągnięcia w pracy z uczniami.
Podejmowane przez nas działania w zakresie wczesnej stymulacji rozwojowej budzą nadzieję, że wiele możemy zrobić, by dać szansę samodzielnego, niezależnego i godnego życia osobom z istotnym obniżeniem ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego oraz trudnościami w zachowaniu przystosowawczym, a także osobom z ryzyka niepełnosprawności intelektualnej. Dzieciom i młodzieży objętym wsparciem i pomocą pedagogiczną, dana jest w naszej placówce szansa: rozwojowa, edukacyjna i społeczna.
Chcemy zwrócić uwagę na fakt, iż zachowanie, rozwój i losy życiowe człowieka niepełnosprawnego, a także skuteczność postępowania rehabilitacyjnego zależą w znacznym stopniu od jego sytuacji i pozycji w środowisku. Nauka naszych wychowanków w godnych warunkach, o których zapewnienie zwracamy się do Państwa, z pewnością wpłynie na pozytywne postrzeganie przez społeczność lokalną pozycji placówki SOSW im. Św.Mikołaja jako miejsca nauki i rozwoju osób z niepełnosprawnością intelektualną.