Strona ta wykorzystuje cookies 🍪 W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".
tel. 63 27 20 810 lub 63 26 27 503  um@kolo.pl  |  26 Czerwca 2026 r. Imieniny: Jana i Pawła

Zwiedziliśmy zakład karny w Łęczycy… spacerkiem po dawnym Kole

Dodane: 26 Czerwiec 2026  14:40:20   Opublikował: Piotr Kapalski
Brak zdjęcia.
„Przyleciał do mnie na kraty, biały gołąbek skrzydlaty, spojrzał na nędzne me szaty, ze smutkiem odleciał w dal..." -- to fragment dawnej więziennej ballady, która skłoniła mnie do wspomnień o pewnej ciekawej wyprawie sprzed 18 lat.

30 czerwca 2008 roku udało się nam, przy pomocy przyjaciół z Łęczyckiego LOK-u, zwiedzić jeden z najcięższych w przeszłości na terenie Polski zakładów karnych, czynnego do 2006 roku. Do Łęczycy wybraliśmy się z grupą młodych mieszkańców z Kolskiej Starówki. A co tam -- daliśmy sobie radę.

Wcześniej, z grupą dzieciaków ze Starówki, byliśmy gośćmi na Kolskiej Komendzie Powiatowej Policji, a także w budynku Sądu Rejonowego w Kole, tak więc postanowiliśmy „zaliczyć" któryś z zakładów karnych. Udało się nam.

Najpierw gościnne spotkanie przy pączku i herbacie w Łęczyckim LOK-u z jej kierownikiem Bożeną Matusiak, następnie zwiedzenie Łęczyckiego Zamku z diabłem Borutą, no i to, co nas bardziej intrygowało -- jak wygląda więzienie wewnątrz.

Stanęliśmy przed więzienną bramą Zakładu Penitencjarnego w Łęczycy, znaną z epizodu filmowego „Vabank" Juliusza Machulskiego. Trzeba przyznać -- zrobiła na nas spore wrażenie. Już na więziennym terenie do przewodnika z naszej strony padało wiele pytań i spostrzeżeń. Byliśmy w miejscu znanym nam jedynie z opowiadań i z przekazu filmowego J. Machulskiego.

Długie więzienne korytarze, po których oprowadzał nas przewodnik Andrzej Pawelczyk, kratami podzielone na strefy, i spora liczba drzwi do cel, w których dawniej przebywali więźniowie. Niektóre pozostawiono wyposażone w oryginalnym stanie dla zwiedzających -- w takim, jakby za chwilę mieli pojawić się ich lokatorzy.

Jeszcze krótki spacer po spacerniaku z widokiem na wieżyczki strażników i mury z drutami kolczastymi, i w miarę pełni wiedzy o zakładzie karnym opuściliśmy więzienne mury.

Ponownie Zakład Karny w Łęczycy odwiedziliśmy z kolejną grupą młodzieży z Kolskiej Starówki w lipcu 2016 roku.

Foto archiwalne Klubu LOK „Kolska Starówka" z 30.06.2008 roku.

Tekst: Ryszard Borysiewicz

GALERIA ZDJĘĆ

Blog Burmistrza
Miasta Koła

Kalendarium wydarzeń

Strona stworzona przez F&A MEDIA