W 1999 roku ustanowiono partnerstwo między miastami Koło i Reinbek. Umowa partnerska podpisana została 29 maja 1999 roku w Kole przez Burmistrzów oraz Przewodniczących Rad Miejskich Koła i Reinbek.
Podstawę współpracy kształtują w pierwszym rzędzie bezpośrednie kontakty szkół, związków, stowarzyszeń i instytucji w dziedzinie kulturalnej i naukowej. Realizują one odpowiednio i finansują tę współpracę w ramach swoich potrzeb i możliwości.
Zawarte partnerstwo opiera się na nadziei pogłębienia spotkań w dziedzinie szkolnictwa, nauki, opieki społecznej jak również ochrony środowiska.
Niemieckie miasto Reinbek leży w landzie Schleswig-Holstein na południowym krańcu powiatu Stormarn w dolinie rzeki Bille.
Reinbek graniczy z miastami Hamburg i Glinde oraz gminami Oststeinbek, Barsbüttel, Braunsberg, Witzhave, Aumühle, Wohltorf i Wentorf.
Najniżej położonym punktem miasta Reinbek jest koryto rzeki Bille na granicy Hamburga i sięga on 3m n.p.m. Najwyższym zaś jest wzgórze Klingeberg na południe od Gutes Schönau i wynosi 59,3m n.p.m.
Reinbek posiada bezpośrednie połączenie z autostradą Hamburg-Berlin (A24) oraz połączenie w bliskiej odległości od autostrady Hamburg-Lubeka (A1). Poza tym do Reinbek można dojechać drogą krajową z Hamburga w zaledwie 20min. Odległość do lotniska Hamburg-Fuhlsbüttel wynosi około 30km.
Delegacja z miasta Reinbek z wizytą partnerską w Kole w dniach 24 - 28 września 2005 roku.
Przewodniczący Rady Miasta Reinbek Lothar R. Zug, Burmistrz Miasta Reinbek Detlef Palm, Radna Miasta – SPD Angelika Lütjens, Przedstawiciel frakcji Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Hans-Rüdiger Loesener von Tempsky, Radna Miasta – Sojusz 90/Grüne Anke Wiener, Kierowniczka Wydziału ds. Młodzieży i Sportu Dagmar Schmalfeldt i Tłumacz Eduard Balzasch gościli w Kole w ramach wizyty partnerskiej. Tematem spotkania była: Ekologia i ochrona środowiska. Współpraca w obszarze społeczno-kulturalnym (projekt-plan współpracy).
Od 24 do 28 września 2005 r. w Kole przebywała 7-osobowa delegacja z miasta partnerskiego Reinbek. W ramach wizyty odbyło się m.in.: spotkanie w Urzędzie Miejskim delegacji niemieckiej z władzami miasta, Radnymi Rady Miejskiej w Kole oraz przedstawicielami jednostek samorządowych, spotkanie z Towarzystwem Przyjaciół Miasta Koła, wizyta w Gimnazjum nr 2. Został przedstawiony projekt porozumienia polsko-niemieckiego dotyczący współpracy w obszarze zwalczania patologii społecznych.
Goście zwiedzili Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, gdzie nastąpiła krótka prezentacja nowych technologii i omówienie zasad wykorzystywania funduszy pomocowych UE. Członkowie delegacji odwiedzili także Saint-Gobain Abrasives Sp. z o.o. oraz „Sokołów” S.A. Oddział Zakłady Mięsne w Kole.
Burmistrzowie miast: Koło i Reinbek w celu podtrzymywania, pielęgnowania oraz ożywienia stosunków partnerskich omówili przyjęcie „Planu Współpracy Pomiędzy Miastem Reinbek a Miastem Koło na rok 2006”. Zatwierdzenie i podpisanie planu współpracy nastąpi po konsultacjach w biurze, samorządzie i komisjach w Reinbek przeprowadzonych przez Burmistrza Detlefa Palma.
Podczas rozmów zrodziło się wiele pomysłów, które systematycznie będą realizowane. Ustalono m.in.: wymianę młodzieży szkół gimnazjalnych z klas uczących się j. niemieckiego (dotąd w Reinbek gościli tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych), nawiązanie współpracy między nauczycielami tego języka, by w szerszym gronie rozwijane były kontakty polsko-niemieckie, wspólne działanie obu miast partnerskich, polegające na zwalczaniu zjawisk patologicznych, zwłaszcza narkomanii i alkoholizmu (zaangażowanie MOPiPR). Planowane działania: konferencje, wyjazdy szkoleniowe wolontariuszy, młodzieży, cykliczne spotkania i wymiana doświadczeń, zapoznanie się z niemieckim modelem rozwiązywania problemów alkoholowych, korespondencja, wymiana nowinek z profilaktyki.
Miło przebiegło spotkanie członków delegacji z Reinbek z uczniami Gimnazjum nr 2 w Kole. Młodzież uczy się języka niemieckiego, więc przygotowała (pod okiem nauczycieli) i zaprezentowała gościom wesołą część artystyczną, wykazując się przy tym biegłą znajomością języka. Uzdolniony muzycznie uczeń zagrał na akordeonie. Goście zwiedzili izbę pamięci i wpisali się do księgi pamiątkowej.
TPMK z radością przyjęło niemieckich gości. Prezesi towarzystwa przybliżyli członkom delegacji swoje działania i omówili możliwość współpracy na gruncie społeczno-kulturalnym. W siedzibie Towarzystwa zaprezentowano projekt skatalogowanych zasobów Nekropolii Ewangelickiej tj. inwentaryzacje nagrobków, katalog zdjęć. Pełna wersja katalogu będzie dostępna pod koniec listopada na stronie internetowej naszego miasta. Reprezentanci Reinbek złożyli kwiaty na grobie Manfreda Grossa, znanego im od lat i cenionego społecznika zaangażowanego w prace TPMK.
Choć rozmowy o nowych formach współpracy pochłonęły większą część wizyty delegacji z Reinbek, program pobytu został tak przygotowany, by znalazło się miejsce na zwiedzanie Koła i okolicy. Goście m.in. zwiedzili Kopalnię Soli w Kłodawie, na poziomie 600 m. poznawali trudną pracę górnika. Dla relaksu niedzielne popołudnie spędzili w uzdrowisku w Ciechocinku. Od poniedziałku do środy poznawali specyfikę firm mających swoją siedzibę w Kole. Z wielkim uznaniem mówili o Miejskim Zakładzie Energetyki Cieplnej (Reinbek nie ma swojej ciepłowni, gości interesowały najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie, zdobyte przez firmę certyfikaty i wyróżnienia) oraz Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji (zwiedzili modernizowaną oczyszczalnię, pytali o europejskie standardy).
W dniach 27-31 maja 2016 r. z oficjalną wizytą do Reinbek (Niemcy), partnerskiego miasta naszego Koła, wybrała się kilkuosobowa delegacja składająca się głównie z radnych oraz pracowników Urzędu Miejskiego.
A wszystko to działo się w czasie Dni Kultury Reinbek, co było też okazją do zaprezentowania się kulturalnego naszego miasta i uczestnictwa delegacji w różnego rodzaju koncertach i wystawach. Bardzo wymiernym rezultatem tego wyjazdu może stać się rozszerzenie dotychczasowej współpracy oświatowo-kulturalnej między naszymi miastami o współpracę gospodarczą, co jest priorytetem działalności burmistrza Stanisława Maciaszka.
W skład kolskiej delegacji weszli: Artur Szafrański – Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole, Mariusz Kozajda – Asystent Burmistrza Miasta Koła ds. Promocji i Informacji, Artur Zwierzyński – Naczelnik Wydziału Organizacyjnego UM w Kole, radny Mariusz Budny – Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej w Kole, Agnieszka Zborowska-Karbowa - pedagog-terapeuta Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole, Urszula Pękacz – była Przewodnicząca Rady Miejskiej, Dariusz Zawarski – pracownik UM oraz Olga Głowacka – Prezes Kolskiego Towarzystwa Fotograficznego FAKT.
W piątek, 27 maja br., po powitaniu przez przedstawicieli władz Reinbek oraz członków Komitetu Partnerskiego, w obszernym holu Ratusza, siedzibie Urzędu Miasta Reinbek, odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt.: „Homo Ludens“ (bawiący się człowiek), przekazanie nagród dla wyróżnionych fotografów (miejsca 1-3) oraz wręczenie dyplomów wszystkim uczestnikom, których zdjęcia były prezentowane. W konkursie jednym z uczestników był Robert Puszczyk z Koła, który ze swoimi fotografiami reprezentował Kolski Klub Fotograficzny FAKT. Jedno z jego zdjęć zostało sklasyfikowane przez jury na wysokim 5. miejscu.
W kolejnym dniu kolanie zwiedzili pobliski Hamburg oraz wzięli udział w Imprezie „Zabawa z sąsiadami” w Neuschönningstedt, dzielnicy Reinbek. Następnie odbyli wycieczkę autokarową z przewodnikiem po mieście, która zakończyła się wizytą w najważniejszym centrum kultury, jakim jest zabytkowy Zamek Reinbek. Nie tylko zwiedzili cały obiekt dzięki uprzejmości Elke Güldenstein - Kierowniczki Wydziału Centrum Kultury w Reinbek, obejrzeli niezwykle ciekawe wystawy historyczne, ale także zapoznali się z jego funkcjonowaniem i wzięli udział w koncercie przygotowanym przez uchodźców z Syrii. Na zakończenie złożyli wizytę w Ośrodku Młodzieżowym JUZ (Jugendzentrum) przy Zamku.
Chyba najbardziej wypełniony i pracowity był ostatni dzień pobytu w Reinbek. Już od samego rana odbyła się uroczystość w miejskim Ratuszu, gdzie odnowiono deklarację woli dalszej współpracy między oboma miastami oraz dokonano wpisów do Księgi Pamiątkowej. Władze miasta Reinbek poprosiły członków naszej delegacji na zewnątrz budynku, gdzie – jak się okazało – przygotowano miłą niespodziankę. Przed Ratuszem umieszczono tablicę pamiątkową poświęconą miastu Koło, którą uroczyście odsłonięto.
Po tej uroczystości doszło do wizyty w Szkole Podstawowej przy ulicy Mühlenredder, z której funkcjonowaniem dokładnie się zapoznano, a potem członkowie delegacji wzięli udział w lekcji w ramach projektu Erasmus pt. „Now, then but what about tomorrow ?“. Kolanie widzieli też szkołę, tzw. Gemeinschaftsschule (kl. 5-12) oraz szkołę językową dla uchodźców “Zwischentöne”.
Podczas pobytu w Reinbek Agnieszka Zborowska-Karbowa, pedagog-terapeuta Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie w Kole, odwiedziła i zapoznała się z pracą Centrum Pomocy Socjalnej SVS-Stormarn, formami wsparcia osób uzależnionych oraz rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach wymiany doświadczeń dokonano prezentacji działań poodejmowanych przez MOPiPR w Kole.
Bardzo ważną częścią tego dnia był spacer po dzielnicy przemysłowej Reinbek. Członkowie naszej delegacji mogli przekonać się, że Reinbek, które uważane jest za „zielone płuca” pobliskiego Hamburga, to nie senne miasteczko, ale tętniący życiem wielki ośrodek przemysłowy z wielką liczbą potężnych firm z różnych branż.
Zwieńczeniem spaceru po tej dzielnicy była wizyta w miejskiej firmie zajmującej się opieką nad zielenią, a także w firmie „Peek & Cloppenburg KG”, gdzie kolanie zapoznali się z całym funkcjonowaniem zakładu zatrudniającego również wielu Polaków. Zostali ugoszczeni przez samego dyrektora zarządzającego zakładu Carstena Scheer oraz Christiana Below - kierownika logistyki Firmy Peek & Cloppenburg KG, a ich przewodnikami po halach byli pracujący tu od wielu lat Polacy.
Na zakończenie, dzięki uprzejmości dyrekcji „Peek & Cloppenburg KG”, w sali konferencyjnej tej firmy uczestnicy delegacji mogli obejrzeć prezentację Björna Warmera - Burmistrza Miasta Reinbek oraz Michaela Pohle - Pełnomocnika ds. Rozwoju i Inwestycji, na temat rozwoju gospodarczego miasta Reinbek. Z prezentacji kolanie dowiedzieli się między innymi, że bezrobocie w Reinbek wynosi jedynie 3,4 %, a 68% przychodów niemieckiego miasta pochodzi z podatków od istniejących tu zakładów przemysłowych, mniejszych i większych firm. Spotkanie i prezentację zakończono dyskusją.
Zupełną nowością w 17.letnich kontaktach partnerskich pomiędzy naszymi miastami może być nawiązanie współpracy gospodarczej, czego wcześniej nie było. W trakcie dyskusji po prezentacji gospodarczej miasta Reinbek temat ten poruszył Asystent Burmistrza Miasta Koła Mariusz Kozajda. Podkreślił, że priorytetem działań obecnego Burmistrza Stanisława Maciaszka jest rozwój gospodarczy naszego miasta i tworzenie miejsc pracy dla mieszkańców. I właśnie w tym kierunku zmierzają jego główne działania. Do tej pory nigdy nie udało się nawiązać jakiejkolwiek konkretnej współpracy gospodarczej z istniejącymi w Reinbek firmami. Jednak po rozmowie z Burmistrzem Björnem Warmerem pojawiła się szansa, że nasi niemieccy przyjaciele wspomogą władze miasta Koła w nawiązaniu kontaktów z firmami na swoim terenie, a także umożliwią prowadzenie na terenie Reinbek kampanii informacyjnej dotyczącej możliwości inwestowania w naszym mieście, tym bardziej, że istnieje możliwość skorzystania z terenów nowo powstałej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strona polska zadeklarowała, że przygotuje odpowiednie materiały promocyjne Koła z informacjami o możliwościach inwestowania w Kole i okolicach, które następnie przekaże do Reinbek. Temat będzie jeszcze dokładnie dyskutowany i uzgadniany w czasie kolejnych kontaktów między władzami miast. Warto przy tej okazji nadmienić, że firmy w Reinbek corocznie oferują dużą ilość miejsc pracy, także pracy sezonowej, z których mogliby potencjalnie korzystać mieszkańcy Koła. Okolice miasta Reinbek to również tereny rolnicze, w tym plantacje truskawek i szparagów, które także oferują wiele sezonowych miejsc pracy.
Szczególne podziękowania z naszej strony należą się za przygotowanie wizyty kolskiej delegacji i pomoc w jej przeprowadzeniu władzom miasta Reinbek, wszystkim członkom Komitetu Partnerskiego PaKom oraz Katji Voß - Koordynatorce d/s Miast Partnerskich i Eduardowi Balzaschowi – Kierownikowi Wydziału Rozwoju Miasta i Środowiska Urzędu Miasta Reinbek, który tradycyjnie od początku współpracy między naszymi miastami pełni rolę tłumacza. Drugim tłumaczem stał się, niejako dodatkowo, radny Mariusz Budny, który dobrze mówi po niemiecku.
W różnych częściach wizyty delegacji z Koła wzięli udział i byli bardzo nam pomocni, za co serdecznie dziękujemy: Ernst Dieter Lohmann - Przewodniczący Rady Miejskiej Reinbek, Lothar Zug – były Przewodniczący Rady Miejskiej, Baldur Schneider - Pierwszy Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz liczni członkowie Komitetu Partnerskiego PaKom (miast Koło-Reinbek): Uta Schulz, Hajo Brügge – Przewodniczący, Christine Dorka, Heide-Marie Rank, Sabina Ramonat, Regina Röseler, Karl Knorrenschild, Hans-Peter Bünger, Joanna Dohse, Brigitta Schmidt-Brass, Hermann Wollny, Hartwig Löhr oraz Angelika Lütjens.
Mer Ładyżyna Walerij Kołomejcew z wizytą w Kole - 15.09.2016 r.
Mer zaprzyjaźnionego z Kołem ukraińskiego miasta Ładyżyn - Walerij Iwanowicz Kołomejcew odwiedził nasze miasto. Wraz ze swoim zastępcą Pawłem Anuszehenką, mer składał oficjalną wizytę w Warszawie i przy okazji doszło także do nieoficjalnej wizyty w Kole i spotkania z burmistrzem Stanisławem Maciaszkiem oraz zastępcą burmistrza Darią Skupin w starych murach kolskiego Ratusza.
Miasto Koło zawarło umowę partnerską z miastem Ładyżyn na Ukrainie 13 lat temu. Uroczysty akt podpisania umowy przez burmistrza Ładyżyna - Waleriego Kołomejcewa oraz ówczesnego Burmistrza Koła - Jana Stępińskiego miał miejsce 23 maja 2003 r.
Umowa stanowiła warunki współpracy w następujących dziedzinach: przemysłu, rolnictwa i handlu; nauki, oświaty i ochrony zdrowia; kultury i sztuki; turystyki i sportu; miejskiego samorządu oraz ekologii i racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych.
Dziś odbyło się pierwsze spotkanie obu włodarzy w tej kadencji samorządu, gdyż wcześniej nie było okazji by obaj panowie poznali się. Tym bardziej dlatego zależało merowi Ładyżyna by poznać nowego burmistrza Koła, który gospodarzy się tu od 2 lat. Mer Walerij Kołomejcew objął władzę w swoim mieście aż 15 lat temu, i doczekania tak pięknego jubileuszu życzył również podczas spotkania kolskiemu włodarzowi. Przy okazji mer pogratulował burmistrzowi Maciaszkowi uzyskania podwójnego mandatu wyborczego i mandatu zaufania mieszkańców w związku z niedawnym referendum, którego echa doszły nawet na daleką Ukrainę.
W gabinecie burmistrza obaj włodarze rozmawiali o planach zacieśnienia współpracy pomiędzy naszymi partnerskimi miastami i jego mieszkańcami – o współpracy kulturalnej i gospodarczej, o wymianie oświatowej dzieci szkolnych. Burmistrz Maciaszek zaproponował, by rozpocząć kontakty, spotkania i wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych zawodów i instytucji oraz firm z obu miast, w tym także kontakty pomiędzy Radą Gospodarczą przy burmistrzu Koła a podobnym ciałem działającym w Ładyżynie.
Na zakończenie mer Walerij Kołomejcew wręczył naszemu burmistrzowi pamiątkowy obraz wykonany przez dzieci z Ładyżyna. Burmistrz Stanisław Maciaszek zaprosił ukraińską delegację do złożenia jeszcze w tym roku, na jesieni, oficjalnej wizyty w Kole, a zaproszenie to zostało odwzajemnione przez mera.
Owocne rozmowy zakończono wspólnym pamiątkowym zdjęciem przed kolskim Ratuszem.