tel. (63) 272-23-11  
banerzyczenia
Miasto Koło
Poniedziałek, 6 kwietnia 2020   Imieniny: Izoldy, Celestyny, Ady

Współpraca miast partnerskich coraz bliższa

Ostatni pobyt pani Sabiny Ramonat ze Stowarzyszenia Kultur Werk Stadt Reinbek w Kole i okolicach był kolejnym dowodem na to, że zapoczątkowane wiele lat partnerstwo między miastami Koło i Reinbek w Niemczech to nie tylko oficjalne coroczne spotkania władz, ale także dobry początek obiecującej współpracy między obywatelami w dziedzinie kultury i innych sfer.

Większość z nas partnerstwo między miastami utożsamia z wizytami delegacji i rewizytami oraz wymianą młodzieży. Od tego zwykle zaczyna się realizowanie umowy, później jednak obie strony zabiegają o to, by współpraca przynosiła wymierne korzyści, dosięgła zwykłego obywatela. W ubiegłym roku przyjaciół z Niemiec odwiedziły zespoły artystyczne działające przy Miejskim Domu Kultury oraz reprezentacja „Wartaków”. W niedługim czasie, podczas oficjalnej wizyty za granicą, w gronie osób uczestniczących w spotkaniach znalazła się pani Sabina Ramonat, inicjatorka i przewodniczącą Stowarzyszenia Kultur Werk Stadt Reinbek, interesująca się m.in. sztuką, w tym ludową. Dlatego zrodził się wówczas pomysł, by w Centrum Młodzieżowym w Reinbek zaprezentować polskie zwyczaje wiosenne i wielkanocne. Wystawa była początkiem cyklu, który ma wspierać wymianę między naszymi miastami nie tylko na szczeblu oficjalnym. Na ekspozycji znalazły się rzeźby, hafty, pisanki, kraszanki. Zwiedzający poznali symbolikę Marzanny, Śmigusa-Dyngusa i innych obrzędów. W zamyśle przewodniczącej jest wiele innych inicjatyw, planowanych do zrealizowania w bliskiej przyszłości. Polski akcent ma się pojawić także podczas obchodów jubileuszu założenia miasta Reinbek, planowanych na sierpień br. Pod hasłem „Ogród cichych bohaterów” (cywilnego ruchu oporu) na okoliczność 70. rocznicy zamachu na Hitlera (przypadającej na przyszły rok) kryje się idea stworzenia imiennej chusty, symbolicznego pomnika uczestników ruchu oporu oraz tych, którzy w czasie hitlerowskiej dyktatury stanęli po stronie prześladowanych i ofiar systemu. Wspólne tworzenie chusty to kolejny pomysł na działania obu miast.

Kilka dni temu Sabina Ramonat skorzystała z gościnności dyrekcji Miejskiego Domu Kultury w Kole oraz pani wójt Grzegorzewa i przyjechała, by „zobaczyć” lokalny folklor. Odbyła interesujące spotkanie z „Grzegorzewiankami”, z których repertuarem miała już okoliczność się zapoznać. Po owocnym spotkaniu, planuje w przyszłym roku zaprosić ten zespół „do siebie”. Będąc w naszym mieście, zwiedziła również gród nad Wartą i spotkała się z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej.

Współpraca na niwie kultury zatacza coraz szersze kręgi, teraz pojawia się możliwość podjęcia działań w dziedzinie sportu, bowiem lokalni tenisiści noszą się z zamiarem zaproszenia przyjaciół z Reinbek na obchody 75-lecia białego sportu w Kole, licząc na emocjonujące spotkania na kortach. 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe