tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Poniedziałek, 13 lipca 2020   Imieniny: Irwina, Margarety, Sary

Andrzejkowy mistrz warcabów

Gra w warcaby to jedna z najstarszych gier planszowych. Grano w nią już za czasów Faraona TET ponad 2700 lat przed naszą erą. O warcabach w starożytności wspominał także Platon i Homer w „Odysei”. W średniowiecznej Polsce niemal każdy rycerz musiał posiadać, oprócz umiejętności władania mieczem, także umiejętność grania w warcaby. Ogromną wartość dla człowieka gry w warcaby opisał w poemacie pt. „Warcaby”  Adam Mickiewicz. W warcaby grał również Fryderyk Chopin. Obecny układ pól warcabów wymyślił w 1723 roku polski oficer wojsk królowej Marii Leszczyńskiej Maciej Żubr herbu „ostroga”. Warto więc propagować tę dyscyplinę sportu wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta uznały Staromiejski LOK  z Kolskim Muzeum organizując „Andrzejkowy Turniej Warcabowy”.

Do w świetlicy klubowej LOK „Kolska Starówka” przy ul Pułaskiego 8 zaprosiły w sobotnie przedpołudnie 30 listopada chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności w tę, obok szachów, królewską grę Klub LOK wspólnie z kolskim Muzeum Technik Ceramicznych.

Zgłosiło się 7 młodych warcabistów a w wśród nich najmłodszy entuzjasta tej gry 6 letni Natanek Wojewoda. Zanim jednak rozpoczęto turniej, Klub LOK decyzją ZG LOK w Warszawie uhonorował medalem 75 Lecia Ligi Obrony Kraju w podziękowaniu za wieloletnią współpracę Katarzynę Wojtysiak z Wydziału Działalności Gospodarczej i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego. Również i 10 letni Oskar Wojewoda otrzymał od Klubu LOK odznakę OSO (Odznaka Sprawności Obronnej) oraz tytuł „młody komandos niepodległej” a także puchar „W 100 Lecie Niepodległości Polski”.

Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” . I jak na koniec okazało się, czołowe lokaty zdobyły dziewczyny. Zwyciężyła w finale 10 letnia Ania Bartosik przed 9 letnią Martą Wasielewską z Koła. Trzecie miejsca zajęli już wspólnie 6 letni Natanek Wojewoda, jego brat 10 letni Oskar Wojewoda, 11 letni Jan Wasielewski z Koła. W grupie tej znaleźli się również 14 letni Jakub Szmajdziński z Kościelca i jego rówieśnik Dawid Nowicki z Powiercia. Wszyscy zawodnicy nagrodzeni zostali słodyczami oraz tytułem „Andrzejkowy Mistrz Warcabów”. Kierownikiem turnieju był Andrzej Kowalski, któremu grupa w podziękowaniu za wspaniałe pączki a także i z okazji jego imienin odśpiewała tradycyjne 100 Lat. Następnie były gorąca herbata, ciepłe serdelki, świeże bułeczki, na które zaprosiły uczestników panie Małgorzata Stężewska wspólnie z Agatą Bartosik.

W organizacji Andrzejkowego Turnieju w Warcaby pomogły radne Rady Miejskiej w Kole Teresa Brzoska wspólnie z Ewą Lewicką. DZIĘKUJEMY.
 
Tekst i foto:  Ryszard Borysiewicz
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe