tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Środa, 15 lipca 2020   Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona

III Kolski Dzień Seniora

W czwartkowy wieczór, 10.10.2019 r., do MDK-owskiej sali widowiskowej, przybyli przedstawiciele najstarszej grupy społecznej. Zostali oni zaproszeni przez kolegów zrzeszonych w Klubie Seniora „Trzecia Zmiana”, który działa na kolskim rynku od 2013 r. Organizacji prezesuje Irena Jabłońska.

Po powitaniu gości, prowadzący uroczystość nawiązali do historii klubu i opowiedzieli o jego bieżącej działalności. Podkreślali, że starsze pokolenie może się aktywizować i rozwijać swoje pasje poprzez udział w zajęciach artystycznych, wśród których rozwinęły się sekcje: plastyczna, muzyczna czy bukieciarstwa. Seniorzy mogą uczyć się języka angielskiego, brać udział w zajęciach kulinarnych albo jeździć na rowerach. Potrzebujący mogą podać się ćwiczeniom rehabilitacyjnym organizowanym na sali gimnastycznej lub na pływalni.  Od 2019 r. miłośnicy rozrywek karcianych spotykają się na brydżu, a zwolennicy „parkietu” na zajęciach tanecznych. W ramach prowadzonej działalności edukacyjnej klubowicze słuchają wykładów prowadzonych przez znawców historii, prawa, medycyny, a także przez regionalistów i innych ciekawych ludzi. Nowym wyzwaniem dla stowarzyszenia było podjęcie współpracy z seniorami z Reinbek – niemieckiego miasta partnerskiego. Wszystkim osobom współpracującym ze stowarzyszeniem, a w szczególności wolontariuszom organizatorzy uroczystości przekazywali gorące słowa wdzięczności.

Kolscy seniorzy otrzymali wiele podziękowań i gratulacji od przedstawicieli władz samorządowych, kolskich instytucji i organizacji pozarządowych. Burmistrz Krzysztof Witkowski mówił o dobrze układającej się wieloletniej współpracy i życzył wszystkim obecności na trzydziestej edycji Kolskiego Dnia Seniora.

Prezes Irena Jabłońska przyjmując gratulacje poprosiła włodarza m.in. o powołanie Kolskiej Rady Seniora, a także o zabezpieczenie w miejskim budżecie środków na stowarzyszenia działające na rzecz osób starszych. Jej propozycja to zaplanowanie złotówki na miesiąc, co stanowi 12 zł rocznie, na każdą osobę zakwalifikowaną do grupy seniorów.

Robert Kropidłowski - starosta kolski - podkreślał, że doświadczenie i mądrość seniorów dla kolejnych pokoleń są wielką wartością.  Zapewnił, że samorząd powiatowy zawsze będzie wspierać dojrzałych mieszkańców i obiecał, że sfinansuje klimatyzację i żaluzje, o które zabiegał Klub.  Wójt Gminy Koło Mariusz Rybczyński także deklarował pomoc i wsparcie dla cenionej przez niego, senioralnej działalności. Leszek Galemba – Poseł na Sejm RP powiedział, że jest zaszczycony zaproszeniem, a swoje wystąpienie zakończył informacją o przekazaniu 2 000 zł na rzecz Stowarzyszenia. Kolejni występujący winszowali świętującym, życząc im zdrowia, dobrej kondycji i wielu pomysłów na aktywne zagospodarowanie swojego czasu.

Część artystyczną wypełniły występy kapeli „Z Kopyta”, wywodzącej się z Kazimierza Biskupiego. Swoje układy taneczne, z choreografią opracowaną przez Paulinę Tomczyk, zaprezentowała formacja dziecięco-młodzieżowa „Friska”. Wiele oklasków zebrał, kierowany przez Stanisława Jasińskiego, zespół chóralny „Wesołe nutki”, działający przy „Trzeciej Zmianie”. Prezentowany przez tę grupę repertuar, zawierający m.in. tekst poświęcony prezesce Irenie Jabłońskiej, autorstwa jednej ze śpiewaczek, kończyła piosenka pt, „Emerytura”, której słowa wyświetlane na ekranie kinowym, zapraszały widownię do wspólnego śpiewu. Po części oficjalnej i artystycznej na gości czekał smaczny poczęstunek. 
 
Źródło: MDK w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe