tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Środa, 15 lipca 2020   Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona

Spotkanie z Władysławem Zieleśkiewiczem w PiMBP w Kole

W pierwszy piątek lutego br., w Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole,  odbyło się spotkanie promujące książkę Władysława Zieleśkiewicza "100 lat polskiej piłki ręcznej 1918-2018".
 
Zanim powiemy kilka słów o samej publikacji,  przybliżymy Państwu postać autora.
 
Władysław Zieleśkiewicz (ur. 9 lutego 1951 r. w Grzegorzewie) jest ekonomistą, absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1975). Przez wiele lat związany  był ze spółdzielczością, przez dekadę z bankowością, później  jako pracownik samorządowy ze  Starostwem w Kole (od niedawna na emeryturze). Był wieloletnim działaczem społecznym i animatorem kultury.
 
Jest autorem publikacji: "Gwiazdy zimowych aren" (1992), "Encyklopedia sportów zimowych" (2002), "Historia polskiego hokeja na lodzie" (2006) "90..."  i "95 lat polskiej piłki ręcznej" (2008, 2013) oraz "Polska siatkówka w liczbach" (2010).  Od roku 2010 współpracuje z miesięcznikiem "Handball Polska", jest autorem ponad 80 artykułów w cyklu "Na kartach historii" oraz  kilku opracowań o charakterze lokalnym, w tym "Kroniki 70 - lecia LZS i KS Orzeł Grzegorzew" (2018).
 
O publikacji. Opracowanie "100 lat polskiej piłki ręcznej 1918-2018" jest zbiorem informacji o jej początkach i rozwoju. Przedstawia historię zmagań o mistrzostwo kraju w drużynach siedmio- jedenastoosobowych oraz w odmianie plażowej i   popularnej  kiedyś hazenie. Ważne miejsce zajmują osiągnięcia Polski na arenie międzynarodowej, zarówno te znaczone medalami dużych jak  i mniejszych rangą imprez. Integralną częścią publikacji są informacje o najważniejszych wydarzeniach z działalności ZPRP. W stosunku do wydania wcześniejszego  wiele wątków zostało wzbogaconych bądź rozwiniętych, pojawiły się  też nowe nazwiska oraz  treści opisujące mniej znane fakty. Najwięcej zmian, uzupełnień i aktualizacji dotyczy udziału naszych drużyn narodowych w Igrzyskach Olimpijskich, Ministrostwach Świata i Europy oraz meczów międzypaństwowych reprezentacji kobiet i mężczyzn.
 
Książnica kolska dzięki Władysławowi Zieleśkiewiczowi, który kronikarską pasję sportową odkrył już jako 12 - latek,  wzbogaciła dotychczas posiadane w zbiorach publikacje autora o numery "Handball Polska" oraz "Kronikę 70-lecia Ludowego Zespołu Sportowego i KS Orzeł Grzegorzew".

Źródło: PiMBP w Kole
 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe