tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Czwartek, 22 sierpnia 2019   Imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

Wędrowne planetarium

Aby poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Jak je rozpoznać? Jest okazja, by tego się dowiedzieć, a wszystko dzięki kolejnemu pasjonującemu projektowi realizowanemu przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt skierowany jest do uczniów pasjonujących się astronomią oraz wszystkich, którzy są po prostu ciekawi świata i jego tajemnic. To dla nich „Planetobus” wyrusza w trasę z mobilnym planetarium. Odwiedzi w tym roku 20 szkół w małych miejscowościach w całej Polsce. Na zaproszenie Klubu Młodych Odkrywców Kolska Wyspa 25 i 26 października 2018 r. pojawi się również w Szkole Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kole.

Mobilne planetarium, podróżujące „Planetobusem”, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o  średnicy  5 metrów. W środku zmieści się 30 – 35 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie będą oglądać pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd, poznają najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne. Odwiedzą także Międzynarodową Stację Kosmiczną i dowiedzą się, co na niej robią astronauci.  „Planetobus” zatrzymuje się w każdym miejscu na 2 dni. W ciągu roku mobilne planetarium może odwiedzić nawet 10 tys. osób!

Wszyscy możemy czasem być astronomami! Ekipa „Planetobusa” będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba zbędny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje do smartfonów, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Uczniowie uczestniczący w pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Szkoły, które chciałyby zamówić bezpłatną wizytę „Planetobusa”, mogą to zrobić korzystając z tego formularza: http://naukadlaciebie.gov.pl/kategoria/naukobus/#formularz
 
Wizyta wystawy objazdowej realizowana jest w ramach działania „Planetobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.
 
Już za kilka dni „Planetobus” zatrzyma się w Kole.

Źródło: SP nr 2 w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe