tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Wtorek, 7 lipca 2020   Imieniny: Estery, Metodego, Kiry

Przedszkolaki z PM 5 w leśniczówce

Las ma swoje tajemnice, jego bogactwo oraz wartość przyrodnicza, kulturowa i gospodarcza jest ogromna. Warto zatem dowiedzieć się co składa się na złożony ekosystem lasu oraz jak chronić jego zasoby.
 
W tym celu właśnie Leśniczówkę Kiejsze i Szkółkę Leśną w Gaju odwiedziły starszaki z gr IV Przedszkola Miejskiego nr 5 w Kole. U bram leśniczówki powitał przedszkolaków leśniczy pan Sławomir Nitecki. Po kompleksie leśnym i szkółce oprowadzała dzieci pani Ilona Żółtowska. Dzięki niej przedszkolaki dowiedziały się jak pozyskuje się materiał nasienny do szkółki, jak przygotowuje się sadzonki, a także ile pracy i czasu trzeba, aby małe nasionko stało się potężnym drzewem. Przejście przez szkółkę pozwoliło też poznać i utrwalić nazwy gatunkowe wielu drzew.

Otwarta brama „Leśnego Parowu” zachęcała do wejścia, poprowadziła dalej w głąb lasu. Najpierw przedszkolaki odkryły tajemnicze, ciche i bardzo zielone jeziorko. Potem ścieżka poprowadziła ku powalonym przez grzyby drzewom, które z wolna zamieniały się w próchno, do paśnika dla leśnej zwierzyny, obrazowych tablic edukacyjnych. W Izbie Przyrodniczej zaskoczyła dzieci bogata diorama Rezerwatu Kawęczyńskie Brzęki z typowymi gatunkami fauny i flory. Ciekawość wzbudzały interaktywne pomoce dydaktyczne. W ramach ekspozycji przedszkolaki miały jedyną w swoim rodzaju okazję zobaczyć z bliska a nawet dotknąć wypreparowanych okazów zwierząt znanych jedynie z obrazków, zdjęć czy filmów. Przedszkolaki zaintrygowane głosami zwierząt i ptaków lasu chętnie korzystały z tablicy dźwiękowej słuchając jedynego w swoim rodzaju leśnego koncertu. Przygotowana przez panią Ilonę lekcja przyrody miała i inne atrakcje. Była wśród nich ekspozycja budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, zestaw pni różnych gatunków drzew z możliwością porównania kory, przekroju, nasion, liści oraz okaz drzewa z widocznymi nacięciami do pozyskiwania żywicy. Oprócz nowej wiedzy przyrodniczej przedszkolaki z PM 5 zdobyły i tę, dzięki której mogły zweryfikować soje wyobrażenia o pracy leśniczego i innych pracowników służb leśnych . Wszystko to, podsycało dziecięcą ciekawość, zachęcało do obserwowania i wyciągania wniosków.

Zorganizowana przy zaangażowaniu opiekunów i rodziców wycieczka była wartościowym uzupełnieniem zajęć przedszkolnych. Taka forma pracy z dziećmi aktywizuje i zachęca do myślenia. Pozwala dzieciom doświadczać i eksplorować świat bezpośrednio i polisensorycznie. Zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia był smaczny obiad zaserwowany przedszkolakom w przedszkolu.
 
oprac. i foto PM 5 Koło
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe