tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Wtorek, 11 sierpnia 2020   Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji

Zapłonął biało-czerwony krzyż

Trwają obchody V Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych. Wczoraj na placu przed ratuszem zapłonął "Płomień Niezłomnych". Z kilkuset białych i czerwonych zniczy ułożono krzyż, mający przypominać tych, którzy oddali życie na Ojczyznę.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dlatego wczorajsze wydarzenia wpisały się w ogólnopolskie świętowanie. Podniosłe uroczystości przed kolskim ratuszem poprzedziła Msza Św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. oraz koncert uczniów SP nr 2 pt. "Niezłomnym"... Organizatorzy przedsięwzięcia - członkowie Stowarzyszenia Kolscy Patrioci wraz z gośćmi – posłem na Sejm Leszkiem Galembą, przedstawicielami władz miasta i powiatu, strażą pożarną, harcerzami, młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego i pozostałymi uczestnikami wysłuchali Apelu Poległych, fragmentów wspomnień i poezji oraz przemówień.  

Prezes Kolskich Patriotów, Sławomir Grabowicz przypomniał zebranym, że dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Świętem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. To 1 marca 1951 roku w Warszawie wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. 

- Od kilku lat mamy w Polsce oraz naszym mieście piękne święto, Dzień Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych przez niektórych nazywanych uczestnikami antykomunistycznego powstania lat 1944-63, ostatnimi rycerzami Rzeczypospolitej – powiedział w imieniu Z-cy Burmistrza Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Robert Siwiński. - Dzisiejszego dnia spotykamy się w różnych miejscach w Polsce, żeby uczcić naszych bohaterów, by powiedzieć im pamiętamy co dla nas zrobiliście, że dzięki Wam możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce. Żołnierze wyklęci walczyli o Polskę z determinacją, która budzi w nas najwyższy szacunek. Walczyli nie kalkulując, czy to co robią będzie im się kiedykolwiek opłacało. Walczyli do końca z wiarą, że niepodległość jest największym darem, za który można oddać zdrowie a nawet życie. Byli do końca wierni złożonej przysiędze. Kiedy trafiali do komunistycznych więzień i oczekiwali na egzekucję dbali o to, żeby kat nie zobaczył w ich oczach strachu. Była to godna postawa w obliczu ich śmierci. Wielu z Nich zostało pochowany z bezimiennych dołach, przysypanych wapnem, przywalonych gruzem. Ci, którzy z nimi walczyli, nie stali po stronie Niepodległej Polski. Dzięki Waszemu czynowi zbrojnemu nie staliśmy się 17 sowiecką republiką. Dziękujemy, że obroniliście nas przed sowietyzacją. Pamięć o walce o niepodległą Polskę przetrwała. Żyje w nas. Jesteśmy z Was dumni i składamy Wam dziś hołd. Nie pozwolimy Was więcej poniewierać. Niech będzie cześć i chwała niezłomnym żołnierzom wyklętym.

Prezes Kolskich Patriotów, Sławomir Grabowicz, wyraził nadzieję, że biało-czerwony krzyż bohaterowie, żołnierze wyklęci oglądają z nieba i wiedzą, że czcimy i zawsze będziemy czcili pamięć o ich poświeceniu i ofierze.
 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe