tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Wtorek, 11 sierpnia 2020   Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji

Wyklęci uczczeni…

V Kolskim Marszem Żołnierzy Wyklętych zainaugurowane zostały tegoroczne obchody V Tygodnia Żołnierzy Wyklętych, wpisujące się w cykl zdarzeń organizowanych ku uczczeniu ważnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przez najbliższe dni modlitwą, marszem, koncertami, spotkaniami i biegiem będziemy oddawać cześć i honor Żołnierzom Niezłomnym.

Żołnierze Wyklęci to wojsko, które po rozbiciu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku rozpoczęło walkę konspiracyjno-antykomunistyczną przeciwko Rosjanom. Przez kilka lat rzekomi bandyci byli zwalczani przez komunistyczne polskie władze nazywane „ludowymi”. Z ugrupowań NKWD, PZPR i UB wywodzili się sędziowie, którzy skazywali żołnierzy podziemia na karę śmierci i długoletnie katorżnicze więzienia. Walczyli o wolną Polskę, a później byli przez nią zwalczani.

Zgodnie z lokalną tradycją, uczestnicy marszu wyruszyli sprzed budynku starostwa, by z transparentami przejść na ul. Grodzką i złożyć wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową (umieszczoną na budynku byłej siedziby NKWD i UB, w miejscu kaźni Polaków w latach 1945-1956 ) a w finale dotrzeć na cmentarz parafialny i oddać cześć Żołnierzom Wyklętym przy pomniku jednego z nich, Żołnierza Niepodległościowego por. Zygmunta Wawrzyniaka ps. „Sęp”.

Zanim wyruszono, przy dźwiękach Hymnu podniesiono flagę na maszt i wysłuchano Apelu Poległych. Uroczystości obfitowały w przemówienia i pieśni. Minutą ciszy uczczono pamięć porucznika.

- Melduję przybycie społeczności naszego miasta do Twojego grobu. Jesteśmy by podziękować Ci za podjęte przez Ciebie działania, za Twoją walkę o wolną, Niepodległą Polskę – powiedział na cmentarzu prezes Stowarzyszenia „Kolscy Patrioci” Sławomir Grabowicz. Na zakończenie spotkania podkreślił, że każdego roku przybywa delegacji, lecz nie przybywa uczestników, dodając, iż organizatorzy dołożą wszelkich starań, by w kolejnych latach nadal kultywować pamięć Niezłomnych.

Najbliższym wydarzeniem, organizowanym w ramach  V Kolskiego Tygodnia Żołnierzy Wyklętych będzie – w czwartek 1 marca o godz. 18.00 - Msza Św. w Kościele Podwyższenia Krzyża Św. oraz koncert uczniów SP nr 2 pt. "Niezłomnym"..., a po nabożeństwie o godz.19.00 - "Płomień Niezłomnych" (na placu przed Ratuszem).
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe