tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Piątek, 20 lipca 2018   Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

Przedszkolaki z PM5 na wycieczce w Szkółce i Izbie Leśnej w Kiejszach

Poszerzanie wiadomości dzieci na temat przyrody, chronionych gatunków fauny i flory oraz racjonalnego wykorzystywania zasobów naturalnych przez człowieka mieści się w zakresie realizowanych przez PM 5 w Kole treści programu wychowania.

Podejmowane w pracy z dziećmi w tym celu działania edukacyjno-wychowawcze przybierają różnorodne formy. Tym razem bezpośredni kontakt z przyrodą odbywał się w lesie. Na wycieczkę autokarową do Szkółki Zespolonej Kiejsze i Izby Leśnej Nadleśnictwo Koło – Gaj wybrały się przedszkolaki z grupy III i IV  PM nr 5 w Kole. Tę nader atrakcyjną, wycieczkę do lasu zorganizowały nauczycielki E. Szacowna, I. Sochacka i wspierające je swą pomocą panie M. Głuszkowska i B. Grabowska. Po podróży autokarem, która była dla dzieci nie małą atrakcją w Izbie Leśnej powitał wszystkich pan leśniczy Sławomir Nitecki. Z jego pomocą przedszkolaki poznawały  tajemnice lasu. Dzieci z uwagą słuchały pogadanki na temat pracy leśniczego, poznały narzędzia i czynności ludzi zajmujących się ochroną zasobów leśnych, dowiadywały się o ginących gatunkach przyrody, działaniach przeciwpożarowych.

W Izbie Leśnej przedszkolaki zwiedziły bogatą dioramę Rezerwatu Kawęczyńskie Brzęki z typowymi  dla tego regionu gatunkami fauny i flory. Tutaj też leśniczy i nauczycielki wykorzystując dostępne w izbie wypreparowane okazy, interaktywne pomoce dydaktyczne, tablicę dźwiękowe i inne pomoce przykuwające uwagę zachęcali  najmłodszych do aktywnego działania i rozwiązywania zagadek przyrodniczych. Pan leśniczy na takim tle opowiadał ciekawostki i anegdoty o zwierzętach, które dzieci znały tylko z bajek, książek przyrodniczych, obrazków i zdjęć. Po lekcji przyrody w izbie, przedszkolaki wyruszyły w teren poznając bliżej szkółkę leśną i jej funkcję. Dowiedziały się tam jak powstaje las, nauczyły się rozpoznawać wiekowe gatunki drzew, wsłuchiwały się w odgłosy lasu i przyglądały się zwierzętom w ich naturalnym środowisku. Wielką atrakcją była obserwacja pełzającego zaskrońca, dzikich kaczek, dzięcioła, o których pan leśniczy snuł ciekawe opowieści. Na zewnątrz leśniczówki przedszkolaki świetnie się bawiły, utrwalały wiadomości działając wielozmysłowo. Nauczyły się określać wiek drzew po słojach, rozpoznawać drzewa po korze, liściach czy nasionach. Mogły zajrzeć do budek lęgowych różnych gatunków ptaków, poznać wnętrze wydrążonej w pniu dziupli dzięcioła.

Na wycieczce nie zabrakło zabaw integracyjnych, wypoczynku w otoczeniu zieleni w pięknie zagospodarowanych, wyznaczonych do tego celu miejscach. Był też czas na małą przekąskę w towarzystwie kolegów i przyjaciół. Przy tej okazji leśniczy przypomniał przedszkolakom jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciw pożarowego podczas pobytu w lasach. Wszak las to dom zwierząt i dzieci muszą o tym pamiętać.

Przedszkolaki kończąc swoją niezwykłą przygodę w leśniczówce pożegnały się z lasem . Wszyscy uczestnicy wycieczki podziękowali panu leśniczemu Sławomirowi Niteckiemu za ciekawą lekcję przyrody składając jednocześnie obietnicę, że będą chronić las i jego bogactwo. Na pewno  pamiętać będą o tym, ile trudu trzeba by pozyskać sadzonki do zalesiania i jak ważną rolę pełni  las w przyrodzie. Dzieląc się zdobytą wiedzą z bliskimi być może zechcą odwiedzić  leśniczówkę i las ponownie, by prowadzić kolejne ciekawe obserwacje i aktywnie wypoczywać.

Oprac., foto. : E.Sz  PM nr 5 Koło 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe