tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Środa, 27 maja 2020   Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.”

Filia dla dzieci PiMBP w Kole obchodziła tegoroczne Święto Książki, w towarzystwie dzieci z Przedszkoli Miejskich nr 1 i nr 3 w Kole. Czterdzieścioro maluchów wysłuchało głośnego czytania w wykonaniu zaproszonych gości. Ewa Baryla - emerytowany nauczyciel, była radna, przeczytała bajki ze zbioru Mali Ludzie, Agnieszka Malińska –dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Kole opowiadania z Barbary Gawryluk Kaktus , dobry pies, Robert Andre właściciel i dyrektor generalny Zakładu Wytwarzania Artykułów Ściernych ANDRE ABRASIVE ARTICLES opowiadania Renaty Piątkowskiej Nie ma nudnych dni. Teksty cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzieci uważnie śledziły perypetie bohaterów przeczytanych bajek i opowiadań i nie miały najmniejszych kłopotów z odpowiedziami jaki padały ze strony czytających a dotyczył tekstów. Czytający otrzymali od organizatora imprezy pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w obchodzonym świecie oraz symboliczne róże. Kwiaty trafiły także do rąk cioć towarzyszących maluchom. Dzieci otrzymały w prezencie zakładki do książek oraz słodycze.
<
>
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe