tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Niedziela, 12 lipca 2020   Imieniny: Jana, Pameli, Weroniki

Jacek Skrycki ofiarował "Głos Koła" Szkole Podstawowej nr 3

W niecodziennej lekcji historii uczestniczyli dziś uczniowie klas V i VII Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole, bowiem na zaproszenie dyrektor placówki Grażyny Trocińskiej gościem "trójki" był absolwent, kolski społecznik, Jacek Skrycki. Opowiadał, jak wyglądało nauczanie w ubiegłym wieku.

Jacek Skrycki uczęszczał do SP nr 3 w latach 1964-1972 i z sentymentem wspomina ten okres. Dlatego z wdzięcznością przyjął zaproszenie dyrekcji i wykorzystał czas z młodzieżą na przekazanie jej wiedzy o szkole w "tamtych" latach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wspomnień o dawnych zwyczajach, wyglądzie placówki, ciekawiły ich fartuszki, tarcze, kałamarze... Oglądając tarczę szkolną zapewnili, że dziś też mogliby taką nosić.

Jacek Skrycki podzielił się z młodzieżą informacjami o odnalezionych w rodzinnych pamiątkach unikatowych, przedwojennych egzemplarzach "Głosu Koła" i ku wielkiej radości dyrektor Trocińskiej, przekazał na jej ręce, na rzecz szkoły, oryginalny numer przeszło stuletniej gazety - dokładnie 28 numer wydany w 1918 roku, zawierający m.in. artykuł o ówczesnym rozpoczęciu roku szkolnego w Kole i inne, związane ze szkolnictwem. Pani dyrektor była wzruszona darem. Jest on tym cenniejszy, że nawiązuje do 100-lecia szkoły, które trójka zamierza uroczyście obchodzić w 2023 roku i już przygotowuje się do tego wydarzenia. Zabytek trafi do szkolnej biblioteki, a dzieciom i młodzieży udostępniana będzie kopia oraz forma elektroniczna. 

Jacek Skrycki zaapelował do uczniów, by poszukali własnych pamiątek, z rodzicami, dziadkami, aby odwiedzili strychy i piwnice, gdzie mogą znajdować się zapomniane przez wszystkich "skarby". Młodzież podziękowała prelegentowi za jego barwne opowieści i cenny dar, pięknie śpiewając hymn szkolny. Napisany także przez absolwenta.

Dyrektor placówki z kolei zwraca się z prośbą do uczniów i absolwentów, by zechcieli podzielić się pamiątkami związanymi z przeszłością szkoły i pomogli stworzyć album na jubileusz 100-lecia. Wśród planów związanych z jubileuszem, pojawiła się inicjatywa absolwentów, by ufundować szkole nowy sztandar.

Dyrektor już dziś zaprasza na spotkanie dotyczące organizacji jubileuszu, które odbędzie się 7 maja o godz. 16.00 w siedzibie szkoły. - Budowa placówki rozpoczęła się w 1921 roku, a od początku roku szkolnego w 1923 r, w budynku odbywały się lekcje - przypomniała Grażyna Trocińska. - To szkoła z tradycjami, więc trzeba godnie uczcić rocznicę jej powstania.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe