tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Poniedziałek, 13 lipca 2020   Imieniny: Irwina, Margarety, Sary

Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI z kolejną wizytą w Pracowni ORANGE

Zaproszeni do MDK-owskiej Pracowni Orange podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI, rozmawiali o najważniejszych listopadowych świętach. Poznali także związane z tym miesiącem przysłowia, które zawsze traktowane były jako „mądrość narodu”.

Prowadząca zajęcia Katarzyna Nowicka zaczęła od entomologii nazwy. Niewielu z nas wie, że nazwa „listopad” pochodzi od opadających jesienią liści. Opowiadając o Święcie Zmarłych podkreśliła, że w tym dniu należy pamiętać o grobach ludzi zasłużonych i opuszczonych mogiłach, na których nikt już nie zapala symbolicznej świeczki. Słuchacze dowiedzieli się, że w Dniu Zadusznym, wg dawnych wierzeń zmarli odwiedzali swoje domy i spędzali tam noc.

Goście Pracowni Orange otrzymali wiele ciekawych informacji o 11. listopada i najważniejszym święcie narodowym, obchodzonym na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Prowadząca zaznaczyła też, że każdy Wielkopolanin powinien znać historię biskupa Marcina i posmakować rogali marcińskich.  Wiele uśmiechu wywołał temat Katarzynek – zapomnianego już święta kawalerów. Obchodzone 25 listopada, umożliwiało cnotliwym młodzieńcom poznać np. imiona swoich przyszłych narzeczonych. Rozmowy o listopadowych świętach kończyły Andrzejki – święto panien i związane z nimi zabawy. Ponadto, podczas spotkania, poznano wiele mądrych, często zabawnych przysłów, które w większości dotyczyły pogody. Rozmowy wzbogaciła prezentacja multimedialna z tematyczną grafiką, przygotowana przez Bożenę Gronert-Ubych.

Miejski Dom Kultury w Kole zaprasza zainteresowanych do skorzystania z tej ciekawej propozycji tematycznej i zajęć prowadzonych w Pracowni ORANGE.
 
# zdj. Listopadowe święta 1

Źródło: MDK w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe