tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Czwartek, 6 sierpnia 2020   Imieniny: Jakuba, Sławy, Sykstusa

Karta Dużej Rodziny (KDR) w wersji elektronicznej

Posiadacze tradycyjnej Karty Dużej Rodziny (KDR), którzy do tej pory nie wystąpili o jej elektroniczną formę (tj. aplikację na urządzenie mobilne), a z takiej również chcą korzystać, powinni zrobić to do 31 grudnia br. Wtedy nie będą musieli za nią płacić.

Wprowadzona w 2014 r. KDR pierwotnie miała formę wyłącznie plastikowego dokumentu. Dopiero od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono ją w formie aplikacji na telefon - mKDR. Jej posiadanie ułatwia korzystanie z ulg i zniżek przysługujących rodzinom wielodzietnym oraz pozwala lokalizować miejsca, w których są one udzielane. Osoby, które uzyskały KDR do końca 2017 r., zostały objęte dwuletnim okresem przejściowym, w ramach którego nie muszą wnosić opłaty za uzyskanie mKDR.

Gdy jednak zgłoszą się do gminy po 1 stycznia 2020 r., będą ich obowiązywać takie same reguły jak w przypadku osób występujących o kartę po raz pierwszy. Co do zasady KDR jest przyznawana bezpłatnie, jednak istnieje pewien wyjątek. Zgodnie z nim wydanie karty podlega opłacie wynoszącej 9,21 zł, jeśli członkowi rodziny wielodzietnej został już przyznany tradycyjny dokument i po jakimś czasie wnioskuje o samą aplikację. Opłatę ponosi się również wtedy, gdy najpierw osoba uzyskała mKDR i dopiero potem uznała, że przyda jej się też forma papierowa.

Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpowiada, że przy ubieganiu się o kartę warto od razu zaznaczyć we wniosku, że chce się otrzymać obydwie jej formy. Dotyczy to również przypadków, gdy członek rodziny wielodzietnej występuje o nową, ale kolejną dla niego kartę, bo np. zmieniły się jego dane. Analogiczne postępowanie resort rekomenduje w momencie występowania o duplikat KDR, która została zgubiona, zniszczona lub w inny sposób utracona. Wtedy dana osoba poniesie tylko jedną opłatę za wydanie duplikatu (9,56 zł), uniknie natomiast należności za domówienie drugiej formy karty.

Co ważne, o kartę mogą ubiegać się nie tylko rodziny mające obecnie na wychowaniu co najmniej troje uczących się lub studiujących dzieci, ale też osoby, które kiedykolwiek miały taką liczbę potomków.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe