tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Wtorek, 4 sierpnia 2020   Imieniny: Dominika, Protazego, Jana

„Nie przeminąłem” premiera w 80.tą rocznicę śmierci Czesława Freudenreicha

Nowy spektakl przygotowany przez Kolski Teatr Otwarty w wyjątkowy sposób opowiedział o życiu Czesława Freudenreicha. Reżyserami przedstawienia, wypełnionego wymownymi i symbolicznymi obrazami, byli Aneta i Radomir Piorunowie.  Premiera odbyła się 10 listopada, w dzień, w którym przypadała  80.ta rocznica tragicznej śmierci Czesława Freudenreicha i jego córki.

Widowisko wpisywało się w kolskie obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem specjalnym uroczystości był Jerzy Freudenreich, spokrewniony z Czesławem Freudenreichem przez jego brata Stefana. W swoim krótkim wystąpieniu dziękował serdecznie wszystkim Kolanom za pamięć o Czesławie i jego rodzinie.

Dla tych, którzy podtrzymują pamięć o naszym lokalnym bohaterze, społeczniku i patriocie, Starosta Kolski Robert Kropidłowski przygotował okolicznościowe statuetki i dyplomy. Przewodniczący Rady Powiatu Kolskiego Marek Świątek, Wicestarosta Sylwester Chęciński, Naczelnik wydziału oświaty i promocji Dorota Szkudlarek oraz Sekretarz powiatowy Artur Szafrański wręczyli je osobom, znanym w środowisku kolskiej kultury: Jolantcie Ruchlewicz-Oblizajek, Radomirowi Piorunowi, Piotrowi Śniegockiemu, Dariuszowi Matysiakowi, Mariuszowi Kozajdzie, Kazimierzowi Kasperkiewiczowi, Tomaszowi Starzyńskiemu, Bożenie Gronert-Ubych, Aleksandrze Kowalskiej, Tomaszowi Nuszkiewiczowi, Krzysztofowi Witkowskiemu, Anecie Piorun – reprezentującej aktorów Kolskiego Teatru Otwartego im. Czesława Freudenreicha, Jackowi Skryckiemu i Robertowi Andre.

Wicestarosta Sylwester Chęciński przekazał na ręce Radomira Pioruna – dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kole i Jacka Skryckiego – gratulacje, za zajęcie trzeciego miejsca w XX edycji Konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” organizowanego przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.  W zakresie działań prokulturowych do konkursu przystępują gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie i powiaty, podległe im instytucje lub organizacje i podmioty gospodarcze zarejestrowane na terenie województwa wielkopolskiego. Projekt wniosku pt. „Głos Koła 1918-19”, przygotowany przez Bożenę Gronert-Ubych i „pilotowany” przez Starostwo Kolskie, kapituła konkursu zakwalifikowała do nagrody trzeciego stopnia (5 tys. złotych). 

Widzowie, którzy przybyli licznie do Miejskiego Domu Kultury w Kole, mogli także poznać nową pokonkursową wystawę, przygotowaną w „Galerii Foyer”, zatytułowaną „Czarno-białe Koło Czesława”. Zwiedzających „witała” rzeźba przedstawiająca postać Czesława Freudenreicha (praca dyplomowa Piotra Kacprzaka), którą na czas uroczystości, za zgodą Krzysztofa Pawlaka – dyrektora PLSP, wypożyczono z sali balowej kościeleckiego pałacu. Przed premierą uhonorowano również laureatów konkursu fotograficznego „Czarno-białe Koło Czesława”, wśród których znaleźli się: Olga Głowacka, Piotr Peciak i Hanna Roszak.  Podziękowania wręczono Oliwii Matysiak i Kamilowi Galębie.

Jak zwykle przy działaniach teatralnych, organizatorzy przypomnieli o publicznej zbiórce na rzecz budowy pomnika – ławeczki poświęconej Czesławowi Freudenreichowi.

Tekst: MDK w Kole
Zdjęcia: Adam Wilk
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe