tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Niedziela, 31 maja 2020   Imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli

CODZIENNOŚĆ I NIECODZIENNOŚĆ ZAGŁADY

„CODZIENNOŚĆ I NIECODZIENNOŚĆ ZAGŁADY. MIĘDZY GETTEM A OBOZEM ŚMIERCI” - Lekcja historii w kolskiej „jedynce”.

Holokaust to zaplanowana, instytucjonalnie zorganizowana i systematycznie przeprowadzona eksterminacja 6 milionów europejskich Żydów w latach II wojny światowej. Aby bliżej i głębiej uczniowie mogli zapoznać się z tym trudnym tematem nauczycielka historii p. Monika Broda zaprosiła do Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole pracownika Muzeum w Chełmnie nad Nerem p. Małgorzatę Grzankę, która specjalizuje się w tej tematyce.

8-klasiści zostali wprowadzeni w tematykę historii powstawania getta. W państwach okupowanych przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej władze okupacyjne tworzyły zamknięte i strzeżone getta, w których przymusowo osiedlano ludność żydowską z danego terenu. Getta zazwyczaj były otoczone murem. Utworzenie gett było pierwszym etapem zagłady Żydów, zaplanowanej i przeprowadzonej przez nazistów.

W czasie warsztatów uczniowie pracowali z tekstami źródłowymi. Były to fragmenty Pamiętnika pisanego w Warszawie w okresie od założenia getta do jego likwidacji, którego autorką była Noemi Szac- Wajnkranc. Noemi pochodziła z zamożnej rodziny żydowskiej, osiadłej w Warszawie. Uczniowie zapoznali się ze wspomnieniami Noemi, która przeżyła getto, głód, śmierć bliskich… Wspomnienia są napisane niezwykle prostym językiem, przystępnym dla uczniów szkoły podstawowej.

Drugi tekst, z którym pracowali uczniowie to fragmenty „Błagam o listy” autorstwa Hali Szwambaum. W listach Hala opisuje swoją udrękę związaną z warunkami mieszkaniowymi w getcie: brak prywatności, intymności. Ciasnota dla Hali była gorsza niż głód, który nazywa „głodem przestrzeni”.

Celem lekcji było przede wszystkim kształtowanie zbiorowej pamięci historycznej. Należy uświadomić młodym ludziom potrzebę zauważenia drugiego człowieka, tolerancji.

Uczniowie SP nr 1 w Kole dziękują p. Małgorzacie Grzance za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie lekcji.

Źródło: SP nr 1 w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe