tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Poniedziałek, 13 lipca 2020   Imieniny: Irwina, Margarety, Sary

80. rocznica nalotu niemieckiego na kolski dworzec kolejowy

W poniedziałek 2 września br. pod tablicą umieszczoną na murach dworca PKP w Kole, upamiętniającą ofiary nalotu lotnictwa hitlerowskiego, rozpoczęły się główne uroczystości oddające hołd ofiarom nalotu niemieckich bombowców na dworzec kolejowy i pociąg ewakuacyjny w Kole w dniu 2 września 1939 roku. W obchodach udział wzięli m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Galemba, radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w osobach Pani Zofii Itman i Pana Roberta Popkowskiego, delegacje samorządu miejskiego i powiatowego z Krotoszyna i Koła, delegacje Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej i Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą oraz mieszkańcy Krotoszyna i Koła.

Uczestnicy uroczystości oddali hołd zamordowanym w nalocie na kolski dworzec kolejowy, składając kwiaty na zbiorowej mogile ofiar nalotu na cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego oraz na grobie polskich lotników walczących we wrześniu 1939 r. znajdującym się na Cmentarzu Wojennym przy ul. Poległych. Przy zbiorowej mogile głos zabrali Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski i I Zastępca Burmistrza Krotoszyna Ryszard Czuszke oraz Pani Leokadia, 9-letnia wówczas uczestniczka barbarzyńskiego nalotu niemieckich bombowców.

Chwila zadumy i modlitwy za poległych, którą poprowadził ks. kanonik Józef Wronkiewicz skłoniła wszystkich obecnych do głębokiej refleksji.

Uroczystości zakończono w Ratuszu Miejskim, gdzie odbyła się promocja książki Antoniego Korsaka pt.: „Krotoszyński pociąg śmierci. Nalot lotnictwa niemieckiego w Kole na pociąg ewakuacyjny i dalsze losy jego pasażerów”.

Zdj. Zbigniew Rapusta

  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe