tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Poniedziałek, 13 lipca 2020   Imieniny: Irwina, Margarety, Sary

W Kutnie uczcili 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

W rejon największej z bitew roku 1939 wojsk polskich pod dowództwem gen. dywizji Tadeusza Kutrzeby z hitlerowcami w okolicach Kutna „Nad Bzurą  w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej - napaści wojsk hitlerowskich na Polskę 1.09.1939 r., udali się 30 sierpnia 2019 roku  młodzi Kolanie . Dla uczczenia tej ważnej dla naszej ojczyzny wydarzenia, wyprawę tą zorganizowało Muzeum Technik Ceramicznych wspólnie z Powiatowym Klubem Młodzieżowym LOK „Kolska Starówka”.
 
Około godziny dziewiątej z parkingu spod Starostwa Kolskiego autokarem do Kutna, pod opieką osób dorosłych, udała się grupa młodych mieszkańców Koła i jego okolic. W planie wycieczki, było głównie zwiedzenie Muzeum Bitwy Nad Bzurą. W Kutnie przy muzeum oczekiwał na grupę z Koła przewodnik muzealny pan Wasilij Dwornicki. Ponad półtorej godziny oprowadzał uczestników wycieczki po ekspozycjach muzealnych, opowiadając niezwykle ciekawie o samej bitwie nad Bzurą z września 1939 roku, o zgromadzonej tam broni z pola bitwy, umundurowaniu żołnierzy wojska polskiego i niemieckiego, zachowanych sztandarów z tego okresu, oporządzenia pułków, karabinów maszynowych ,amunicji czy armaty.
 
Już po zwiedzeniu muzeum młodzi Kolanie, pod ścianą upamiętniającą nazwiska żołnierzy poległych w „Bitwie nad Bzurą”, chwilą ciszy uczcili ich pamięć, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz. W wyprawie tej uczestniczyły dzieci: Julia Zając, Ania Bartosik, Jakub Przybylski, Mikołaj Jachimski, Jakub Szmajdziński, Jakub Goszczyk, Dominik Grabowski, Antoś Jaworski, Bartek Chęciński, Szymon Kalinowski, Dawid Nowicki oraz Francisco Aleksander Castenda Sztomber. Kierownikiem wyprawy był Tomasz Nuszkiewicz , dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Wsparli go, w opiece nad jej młodymi uczestnikami, Małgorzata Stężewska, Andrzej Kowalski i Józef Chęciński. Zanim grupa powróciła do Koła „poszalała” jeszcze  na placu zabaw w kutnowskim parku  i obowiązkowo odwiedziła McDonalds'a .
 
Była to kolejna wakacyjna lekcja niezwykle ważna z historii naszej ojczyzny, którą na pewno jej uczestnicy zapamiętają na bardzo długo. 
 
Już wkrótce zaprosimy dzieci na zwiedzenie kolskich bunkrów z okresu II wojny światowej i na ognisko w LOK w Kole.
 
 Tekst i foto: Ryszard Borysiewicz
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe