tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Niedziela, 24 maja 2020   Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

Wakacyjna wyprawa w głąb Ziemi

Prawie 3 km pokonali pieszo niezwykle ciekawą trasę  turystyczną na głębokości 600 m.  młodzi mieszkańcy Koła i okolic wraz z opiekunami w podziemiach  Kopalni Soli w Kłodawie. Tę wakacyjną wyprawę w głąb Ziemi  zorganizowali w dniu 9 sierpnia 2019 r. Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” wspólnie z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Kierownikiem grupy był Tomasz Nuszkiewicz, dyrektor kolskiego muzeum.

Zanim grupa udała się do windy aby zjechać na dół musiała zabezpieczyć swoje głowy kaskami ochronnymi i wysłuchała w zakładowej Sali Barbórkowej ciekawej opowieści o powstaniu Kopalni Soli w Kłodawie. O godz. 10.30 grupa z Koła pod opieką  przewodnika Tadeusza Gibaszka szybem MICHAŁ zjechała windą na poziom 600 m.

Na trasie zwiedzono m.in. salę koncertową  gdzie w przeszłości wystąpił nawet Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE, podziwiano wyrzeźbione w soli postaci skarbnika, św. Kingi, górników, herby kopalni soli w Kłodawie, Wieliczce, Inowrocławiu  czy w Bochni, zwiedzono również  jaskinię hrabiego Drakuli. Spacer kopalnianymi korytarzami pod opieką przewodnika przysporzył uczestnikom wyprawy wiele wrażeń. Przy okazji poznali historię powstania samej kopalni, tworzenia się złóż soli, jej wydobycia na powierzchnię. Dowiedzieli się o ciężkiej pracy białych górników.  Opowieścią pana Tadeusza Gibaszka zaspokojona została ciekawość grupy o tej jedynej w Polsce  Kopalni Soli, gdzie oprócz białej soli kuchennej jaką możemy na co dzień  kupić w sklepie wydobywa się również i sól różową jedyną w Europie. Poza Kłodawą w świecie również i w Pakistanie tzw. Sól Himalajską.

Każdy z uczestników poczuł się górnikiem bo mógł zabrać ze sobą z podziemi kopalni na powierzchnię dowolną ilość tej różowej soli (także i białej), sól ta po 250 mln lat, kiedy to powstawały jej złoża, za przyczyną grupy (wydobyta), opuściła podziemia kopalni. Warto wiedzieć, że Kopalnia Soli w Kłodawie jest jedyną kopalnią w Europie, którą może zwiedzać każdy chętny na tak znacznej głębokości  nie będąc oczywiście górnikiem. W Wieliczce podziemia kopalni zwiedza się jedynie na głębokości 70 m. Po ponad 2-godzinnym pełnym wrażeń spacerze  korytarzami kłodawskiej kopalni windą z prędkością 6 m na sekundę grupa wyjechała na powierzchnię. I do autokaru. Była to kolejna wakacyjna lekcja a do domów jej uczestnicy powrócili bogatsi o wiedzę powstawania naszych bogactw kopalnianych, tym razem soli, niezbędnej dla naszego życia i bez której nie moglibyśmy obecnie  normalnie funkcjonować.

Już dzisiaj Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka'” wspólnie z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zapraszają 30 sierpnia chętne dzieci na kolejną wakacyjną lekcję historii - wycieczkę autokarową do Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie w 80. Rocznicę tej bitwy w 1939 roku. Ogłoszenie podane zostanie osobnym komunikatem.
 
Tekst i foto: Ryszard Borysiewicz
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe