tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Wtorek, 7 lipca 2020   Imieniny: Estery, Metodego, Kiry

Smak Gruzji…

Po raz drugi dla kolskich słuchaczy zaśpiewał Chór Męski Erthoba z Tibilisi. Tym razem w Miejskim Domu Kultury można było poczuć smak Gruzji. Kilkunastoosobowy zespół młodych Gruzinów bisował po owacjach, a kiedy mężczyźni zaśpiewali po polsku Mazurka Dąbrowskiego, zostali obdarowani różami.

Śpiewacy zostali ciepło przyjęci i zostawili miłe wspomnienia. Nie tylko w Kole. Jak ustaliliśmy na trasie pobytu chóru w naszym regionie, znalazły się m.in. miejsca sakralne w Koninie, Licheniu i Brdowie. Tam siłę głosu Gruzinów wspomogły świątynne mury. Ale plenerowy występ na targach wikliny w Wierzbinku pozwolił zobrazować prawdziwe zainteresowanie słuchaczy. Muzycy wzbudzili tam wielkie zainteresowanie. W sobotę zachwycili gości kolskiego emdeku. Niezwykły dla nas w sile i brzmieniu śpiew oddawał piękno krajobrazu ojczyzny artystów, które wyświetlane były w tle sceny. We wszystkich przewodnikach o tym pięknym, różnorodnym kraju przeczytać można, że muzyka i śpiew są  charakterystycznymi elementami tamtejszej codzienności, że nie da się poczuć "smaku" Gruzji bez nawiązania do jej muzyki. Dla nas poznanie tej odległej kultury będzie łatwiejsze, gdy Koło podpisze umowę o współpracy z jednym z miast, co prawdopodobnie stanie się u schyłku lata. Na razie, poza śpiewem, kolanie mogli poznać też gusta smakowe Gruzinów, bowiem każdy uczestnik koncertu obdarowany został aromatyczną przyprawą.

U nas mówi się, że "śpiewać każdy może".... a w Gruzji śpiewać każdy musi. Gruziński śpiew polifoniczny w 2008 roku wpisany został na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. Znacznie wcześniej, w 1977 roku nagranie jednej z gruzińskich pieśni chakrulo z regionu Kachetii zostało włączone do zbioru 116 utworów różnego gatunku i umieszczone na pokładzie sondy Voyager. Sonda w 2013 roku opuściła nasz Układ Słoneczny i podróżuje teraz przez galaktykę. Utwory w wykonaniu Erthoba można było nabyć na płycie CD. Występ był możliwy dzięki staraniom Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Kołowrotek”, Regionalnego Towarzystwa Melioracyjnego w Koninie oraz Burmistrza Miasta Koła.


  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe