tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Czwartek, 22 sierpnia 2019   Imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

Półkolonie zimowe w MTC już za nami!

W dniach 21 – 24 stycznia odbyły się półkolonie zimowe „Ferie w Muzeum”, już po raz czwarty organizowane przez kolską placówkę muzealną.

Pierwszy dzień poświęcono warsztatom rzemiosła papierniczego i drukarskiego. Grupa uczyła się zdobienia papieru techniką japońską, wyciskania pieczęci lakowych, trudnej sztuki kaligrafii gęsim piórem, czerpania papieru oraz drukowania przy pomocy czcionek i prasy Gutenberga. Na drugi dzień zaplanowano wyjazdową wycieczkę do Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Dzieci uczestniczyły w dwóch lekcjach muzealnych – „Historia Witrażu” oraz „Pradzieje Ziemi Tureckiej”. Następnie grupa zwiedziła ekspozycje poświęcone postaci Józefa Mehoffera, wybitnego malarza epoki Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wystawy poświęcone dawno wymarłym zwierzętom, których szczątki odnaleziono w pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego: mamutom, nosorożcom włochatym czy turom, wystawę ukazującą tradycje rzemiosła tkackiego w Turku oraz czasową ekspozycję „Śladami Stasia i Nel” ukazującą przedmioty życia codziennego oraz dzieła sztuki ludów żyjących w dzisiejszych Egipcie i Sudanie. Po zwiedzeniu muzeum grupa udała się do pobliskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa aby obejrzeć efekty pracy Mehoffera i jego zespołu. Trzeci dzień zajęć rozpoczęto od zwiedzenia ekspozycji w Muzeum Technik Ceramicznych – stałej, oraz czasowej „Okruchy historii”. Kolejnym punktem była pogadanka i film dokumentalny poświęcone życiu w średniowiecznym mieści oraz wyprawom krzyżowym. Następnie młodzież próbowała swoich sił w grach stołowych o tematyce historycznej. W grze „I ty zostaniesz generałem” gracze wcielili się w postaci króla i sułtana prowadzących bitwy podczas wypraw krzyżowych – naprzeciwko siebie stanęli rycerze, Templariusze oraz Saraceni i Turcy. Armie składają się z nawet kilkuset postaci żołnierzy, prócz tego na stole do gry umieszczone są makiety – zamki, ruiny, domy czy lasy. Gry zaprezentował pracownik muzeum, Bartłomiej Grzanka, od kilku lat kolekcjonujący tego typu modele. W ostatnim dniu półkolonii odbyła się wycieczka do Muzeum Okręgowego w Koninie - Gosławicach. Na początku dzieci wysłuchały lekcji muzealnej – „Biżuteria i styl”, jednocześnie podziwiając zgromadzone na wystawie o tym samym tytule eksponaty.

Następnie uczestnicy zwiedzili wystawy stałe w gosławickim zamku, dworku Zofii Urbanowskiej oraz spichlerzu, w którym podziwiały naturalnych rozmiarów model słonia leśnego.

Półkolonie organizowane przez MTC są dla kolskiej młodzieży okazją do zaznajomienia się z lokalną placówką, a także z innymi pobliskimi muzeami. Jest to dla nich ciekawa lekcja historii a przy tym dobra zabawa i sposób na integrację z kolegami z innych kolskich szkół. Dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach i widać było, że taka forma wypoczynku sprawia im radość.

W zajęciach uczestniczyło 15 dzieci – uczniów szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Koło. Udział w zajęciach był bezpłatny. 

Źródło: MTC w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe