tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Środa, 15 lipca 2020   Imieniny: Włodzimierza, Henryka, Egona

11 nr „Rocznika Kolskiego” dostępny na naszym rynku

Kolejny, już 11. numer periodyku „Rocznik Kolski” właśnie ukazał się drukiem, jego promocja dokonała się w ostatni piątek w ratuszu. Publikacja będąca dziełem czterech wydawców: Miejskiego Domu Kultury, Muzeum Technik Ceramicznych, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, wspartych wiedzą i pracą historyków, regionalistów i pasjonatów, ukazała się nakładem 200 egzemplarzy. To u nich można ją nabyć za kwotę 20 zł. Czasopismo regionalistyczne odnosi się do przeszłości jak i wydarzeń bieżących w regionie.

W każdym kolejnym Roczniku publikuje coraz więcej autorów, co dowodzi, że wiele jest jeszcze nieodkrytych tajemnic przeszłości. Nikt nie otrzymuje honorarium. Autorzy pracują społecznie a periodyk finansują sponsorzy świadomi dobrodziejstw wydawnictwa.  – Zdając sobie sprawę z bogactwa historii i tradycji ziemi kolskiej nie ustajemy w wysiłkach, aby je przybliżać i popularyzować – każdego roku zapewniają wydawcy.

Promocja periodyku była doskonałą okazją do podsumowania dokonań oraz złożenia podziękowań wszystkim zaangażowanym w tworzenie czasopisma. W ratuszu spotkali się wydawcy, autorzy i mecenasi oraz czytelnicy. Padło wiele ciepłych słów, bowiem Rocznik jest naszą dumą lokalną. Z założenia odnosi się do dziejów Ziemi Kolskiej, budując tożsamość i rozwijając świadomość wspólnych korzeni i teraźniejszości. Przez lata periodyk zmieniał się, zwłaszcza edytorsko, ale tylko z korzyścią dla czasopisma. W ubiegłym roku świętował dekadę istnienia. W numerze bieżącym, czyli 11/2018 powstał nowy dział ze wspomnieniami Janiny Karolewskiej Eckler, Antoniego Kozajdy i Giinthera Schencke (w tłumaczeniu Kazimierza Kasperkiewicza). Ponadto Ewaryst Jaśkowski  przybliżył dwie niezwykłe postaci związane z naszym miastem: Tadeusza Kraszewskiego oraz Czesława Kłanieckiego. Tekst Marcina Nowackiego, autora geograficznej ścieżki dydaktycznej w dolinie rzeki Warty w Kole, być może zainspiruje nauczycieli do prowadzenia zajęć terenowych. Historię krwiodawstwa przybliża artykuł Sylwii Pokrywczyńskiej. Postać św. Bogumiła opisuje Jadwiga Świgoniak. Tekst Bartosza Kiełbasy opowiada o dwóch mało znanych miejscach historycznych we wschodniej części powiatu kolskiego. Artykuł Ojca Sitnika odnosi się do historii naszego klasztoru. Agnieszka Malińska i Krystyna Kowalczyk przybliżają dzieje biblioteki pedagogicznej. Jest też przegląd wydarzeń Ewarysta Jaśkowskiego i nowości regionalistyczne Kazimierza Kasperkiewicza. Zróżnicowana tematyka tekstów gwarantuje ciekawą lekturę.

Przewodnicząca komitetu redakcyjnego, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole Aleksandra Kowalska, przyznała, że choć każdego roku pojawia się obawa, czy wystarczy tekstów do nowego wydania oraz czy sponsorzy będą ofiarni, ostatecznie udaje się doprowadzić kolejny numer do szczęśliwego finału. Ku uciesze czytelników, i z pożytkiem dla naszego miasta.

Uroczystość promocji periodyku uświetnił koncert dwojga uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe