tel. (63) 272-23-11  
banerdnikola2019
Miasto Koło
Piątek, 24 maja 2019   Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
„Ginące zawody” to nowy, dwuetapowy projekt edukacyjny realizowany w Miejskim Domu Kultury w Kole. Jako pierwsi skorzystali z niego uczniowie klasy III „a” ze Szkoły Podstawowej nr 5 wraz z wychowawcą Danutą Musioł.

Teoretyczna część projektu przeprowadzona została w Pracowni Orange. O tym „skąd się bierze glina i ceramika” opowiedziała dzieciom Katarzyna Nowicka odczytując tekst wiersza pt. „Kałuża” autorstwa Dariusza Osińskiego.  Ta recytacja, wzbogacona wyświetlanymi na ekranie monitora tematycznymi ilustracjami, wykonanymi przez Jacka Dziedziczaka, przeprowadziła słuchaczy przez kolejne etapy powstawania ceramicznych wyrobów, począwszy od pozyskania gliny i ulepienia przedmiotu, poprzez jego wysuszenie, aż do pierwszego wypału.

Uczestnicy projektu obejrzeli fragment filmu etnograficznego pt. „U trepiorza – portrety ginących zawodów”, który powstał w CKiSz w Koninie, celem upowszechniania wiedzy na temat dawnych zawodów, kultywowanych na terenie Wielkopolski Wschodniej. Część, wyświetlona podczas spotkania w kolskiej Pracowni Orange, nagrana została w czynnym od lat warsztacie garncarskim Józefa Dzieciątkowskiego, który tego rzemiosła uczył się od swojego dziadka i ojca.   

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Arkadiusz Gołębowski, instruktor Pracowni Ceramicznej działającej przy Miejskim Domu Kultury w Kole, opowiedział o technologii powstawania ceramiki. Pokazał tzw. biskwity, czyli ceramiczne wyroby po pierwszym wypale, a następnie naczynia, które zostały pokryte szkliwem i ponownie poddane obróbce termicznej w specjalnym piecu. Potem uczniowie, pod okiem instruktora, ręcznie lepili swoje pierwsze gliniane dzieła, które po wyschnięciu trafią do ceramicznego pieca. Jeśli zostały starannie wykonane, to jest szansa, że wrócą do swoich twórców.

Źródło: MDK w Kole

Ginący zawód - Garncarz

  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe