tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Niedziela, 21 lipca 2019   Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

Uroczyste otwarcie wystawy "Arcybiskup Antoni Baraniak 1904 – 1977"

Dziś współczesny świat potrzebuje autorytetów. Przykładem takiego człowieka, który zawsze był wierny najważniejszym wartościom - Bóg, wiara, Ojczyzna - jest ks. arcybiskup Antoni Baraniak.

W niedzielę 18 listopada w kościele p.w. św. Bogumiła w Kole miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy historycznej wypożyczonej od IPN oddział Poznań, pt. ,,Arcybiskup Antoni Baraniak."

Wystawa została przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Kole, pod kierunkiem nauczycielek p. Anety Łączkowskiej i p. Moniki Brody.

Otwarcie wystawy zaszczycili swą obecnością  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole p. Romuald Adamek i Wicedyrektor p. Renata Jokiel.

Uczniowie tejże szkoły przedstawili montaż słowno - muzyczny ukazujący życie arcybiskupa Antoniego Baraniaka, od rozpoczęcia nauki w szkole średniej jako wychowanka salezjańskiego, objęcia stanowiska sekretarza i kapelana prymasów Polski, po aresztowanie, brutalne śledztwo prowadzone przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa, długotrwałą chorobę i śmierć. Za swoje zawołanie przyjął słowa "Da mihi animas, caetera tolle" - Daj mi dusze, resztę zabierz.

Wystawa składa się z 16 plansz, na których jest przedstawione życie i działalność arcybiskupa Antoniego Baraniaka.  Podkreślona została jego aktywność w sekretariacie  prymasów Polski, a także jego posługa jako arcybiskupa metropolity poznańskiego w latach 1957 - 1977. Ukazana została również jego bohaterska postawa podczas inwigilacji prowadzonej przez aparat represji PRL.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę,  arcybiskup Antoni Baraniak został pośmiertnie odznaczony  przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

Źródło: SP Nr 1 w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe