tel. (63) 272-23-11  
banerdnikola2019
Miasto Koło
Środa, 22 maja 2019   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

Międzynarodowy projekt Erasmus+ dobiegł końca. Zostały owoce…

W 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Kole miała miejsce niezwykłej wagi uroczystość - inauguracja projektu unijnego Erasmus Plus. Trzyletni projekt zapoczątkowała wizyta w Kole koordynatorów z Niemiec, Szkocji i Finlandii. Tematem przewodnim projektu było „Teraz, kiedyś ale co z przyszłością?” w aspekcie wspólnej historii. Koncept miał pomóc uczniom SP nr 3 rozwinąć ich świadomość językową i wiedzę o krajach partnerskich. Teraz, po trzech latach realizacji, projekt zakończył się. Wszystkim stronom projektu pozostały doświadczenia i piękne wspomnienia, szczególnie z międzynarodowych odwiedzin.

Inaugurując projekt, jego realizatorki tak widziały jego przebieg: Każdy rok będzie poświęcony innym etapom. Zaczniemy od tego, co było w przeszłości, jak żyło się po wojnie, kolejny rok wypełni praca nad uświadomieniem uczniom, jak być obywatelami Unii Europejskiej a w trzecim roku dowiemy się, jak dzieci wyobrażają sobie naszą wspólną przyszłość.

Grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole, wraz z dyrekcją Grażyną Trocińską, opiekunami a jednocześnie  koordynatorkami programu Renatą Łukaszewską i Katarzyną Kaźmierczak, przebywała w Reinbek, w ramach projektu Erasmus Plus (12-18 maja). Tam też odbył się Finał i uroczyste zakończenie projektu.

Kolanie w sobotę, 12 maja dotarli do Reinbek i spotkali się z rodzinami „zastępczymi”. W niedzielę dzieci poznawały swoich gospodarzy, odbyły spotkanie w miejscowej szkole, a towarzyszący im nauczyciele przeszli pierwsze szkolenie. Na poniedziałek zaplanowano przyjście do szkoły, odwiedzanie klas, oficjalne powitanie delegacji z Polski i Finlandii, po południu wycieczkę po Reinbek i spotkanie z burmistrzem miasta. We wtorek wypadła całodniowa wycieczka nad Morze Północne ze zwiedzaniem fokarium. Środę dzieci rozpoczęły w szkole, ale po południu odbyły wycieczkę do Hamburga. Kolejnego, ostatniego dnia pobytu w gościnnym mieście partnerskim, miało miejsce połączenie przez łącza internetowe trzech państw - szkół i oficjalny finał projektu. Trwały rozmowy  przy pomocy Skype’a.

Co zyskała społeczność SP nr 3 przez te trzy lata współpracy? Cenne doświadczenia, szersze spojrzenie na świat. Placówka dokonała podsumowania działań:

Rok szkolny 2015-2016

październik
 • przyjazd koordynatorów z Niemiec, Finlandii i Szkocji
luty
 • spotkanie koordynatorów w Finlandii
marzec
 • wizyta dyrektorów z Niemiec i Finlandii (Szkocja wycofała się z projektu)
 
Rok szkolny 2016-2017

listopad
 • szkolenie nauczycieli z partnerskich placówek w Niemczech
luty
 • wyjazd z dziećmi na wymianę do Finlandii, udział w zajęciach szkolnych, poznawanie kultury państwa
kwiecień
 • spotkanie dyrektorów, nauczycieli i przedstawicieli miasta w ramach wymiany poglądów na temat systemu nauczania i dalszej współpracy
czerwiec
 • przyjazd koordynatorów szkół do Polski, opracowywanie planów wyjazdów dzieci i pracy nad projektem
 
Rok szkolny 2017-2018

wrzesień
 • wizyta i udział w zajęciach w kolskiej „trójce” niemieckich i fińskich dzieci, zapoznanie z historią i tradycjami
luty
 • szkolenie nauczycieli z partnerskich placówek w Finlandii
maj
 • wizyta i udział w zajęciach polskich i fińskich dzieci w niemieckiej szkole, finał projektu.
 
Źródło: SP nr 3 w Kole
 • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
 • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
 • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
 • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe