tel. (63) 272-23-11  
banerdnikola2019
Miasto Koło
Środa, 22 maja 2019   Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

Strażacy świętowali. Wraz z nimi całe miasto i powiat

Akcentem patriotyczno-religijnym rozpoczęły się, a piknikiem strażackim zakończyły, tegoroczne Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. To zaszczyt, że miejscem ich organizacji było nasze miasto. Taki przywilej przysługuje jednostce, która została włączona do struktur krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, a w ubiegłym roku w systemie pojawiła się OSP Koło nad Wartą. W święcie udział wzięli państwowi funkcjonariusze, druhowie reprezentujący wszystkie jednostki ochotnicze w powiecie, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i powiatu, dla których zawód strażaka obdarzony jest zaufaniem społecznym i wielkim szacunkiem.

Piękną uroczystość zorganizowali: Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kole, Burmistrz Miasta Koła, Starosta Powiatu Kolskiego, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kole oraz Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej Koło nad Wartą. Inicjatywa wpisała się w oficjalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, dlatego wspólne świętowanie poprzedziła zbiórka pododdziałów i pocztów sztandarowych na placu przed ratuszem i złożenie kwiatów przed pamiątkową tablicą – w miejscu uświęconym męczeńską krwią Polaków pomordowanych przez hitlerowskiego okupanta w latach 1939-1945. Obecni wzięli udział w Mszy św. w intencji strażaków w kościele farnym. Po nabożeństwie, w asyście Orkiestry Dętej OSP Koło,  przemaszerowali przed budynek starostwa powiatowego, czyli miejsce oficjalnych uroczystości. Tam przybyli kolanie i goście z powiatu mogli zobaczyć przebieg uroczystości zgodny ze strażackim ceremoniałem. Nastąpiło złożenie raportu, podniesienie flagi na maszt przy dźwiękach hymnu, złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą Poległym Obywatelom Miasta Koła za Wolność i Ojczyznę w latach 1914-1918 i 1939-1945, usytuowaną na budynku starostwa. Po okolicznościowych przemówieniach, z których słuchacze mogli m.in. poznać dzieje OSP, nastąpiła dekoracja zasłużonych strażaków, działaczy i członków OSP. Wręczono medale, odznaczenia, wyróżnienia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. Finałem uroczystości było odczytanie decyzji o włączeniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Koło nad Wartą w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz jej przekazanie druhowi prezesowi Arkadiuszowi Olczakowi.

Miłe spotkanie zakończył strażacki piknik, na którym dla nikogo nie zabrakło grochówki. Dzieci zwiedzały wozy strażackie, a żaden z milusińskich nie wrócił do domu bez chorągiewki bądź innego patriotycznego symbolu. Bowiem celem uroczystości, poza oddaniem szacunku ciężkiej pracy funkcjonariuszy i druhów, było kształtowanie postaw patriotycznych społeczności lokalnej, rozbudzanie szacunku do historii i tradycji oraz podtrzymywanie chlubnych tradycji ruchu strażackiego wyrażających się w niesieniu bezinteresownej pomocy ludziom i służeniu Ojczyźnie. Strażacy tego dnia usłyszeli wiele ciepłych słów o swej pełnej poświęcenia profesji.
 
 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe