tel. (63) 272-23-11  
miasto_top1
Miasto Koło
Wtorek, 19 marca 2019   Imieniny: Józefa, Bogdana, Laili

Wszystkie dzieci są takie same!

Dziś przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, objęte od 2012 roku patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21 chromosomu.
 
Każdego roku w tym czasie odbywa się szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym oraz wzajemną integrację. Przyłączyć się do świętowania 21 marca można w bardzo różny sposób, choćby poprzez założenia skarpetek – najlepiej trzech (bo przecież w Zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach - mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Można też założyć kolorowe ubrania.
 
Aby po raz pierwszy podkreślić obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w Kole, wczoraj, na scenie Miejskiego Domu Kultury, wystawione zostało niezwykłe widowisko muzyczno-taneczne pt. „Otwórzmy się na… bajkę” . Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia była p. Monika Kujawska, organizatorem Stowarzyszenie Malinowa Mamba, a honorowy patronat objął Niepubliczny Tęczowy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kole przy licznym wsparciu współorganizatorów, przyjaciół, ludzi dobrej woli.
 
Widowisko pokazało licznie przybyłym uczestnikom, jak wspaniale młodzież i dzieci pełnosprawne współpracują na scenie z niepełnosprawnymi rówieśnikami. Artyści podzielili role i pięknie odegrali fragmenty bajek. Widownia była oczarowana. Pomysłodawczyni zapewniła, że impreza stanie się wydarzeniem cyklicznym, a cel jaki jej przyświecał, to pokazać, że wszystkie dzieci są takie same.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe