tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Wtorek, 23 października 2018   Imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

W dniu 5 grudnia 2017 roku przypada 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego – niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków.

W okresie zaborów był sybirakiem, jednym z organizatorów niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, twórcą Organizacji Bojowej PPS, ruchu strzeleckiego i Polskiej Organizacji Wojskowej, a później jako Komendant I Brygady Legionów Polskich – przywódcą zbrojnej walki o wolność.

Józef Piłsudski po odzyskaniu niepodległości współtworzył Wojsko Polskie, został Naczelnikiem Państwa, Wodzem Naczelnym i Pierwszym Marszałkiem Polski w czasie wojny polsko – bolszewickiej, w której zwycięstwo uchroniło Rzeczpospolitą
i Europę przed komunizmem. W kolejnych latach II Rzeczypospolitej dwukrotnie sprawował funkcję Prezesa Rady Ministrów, był ministrem spraw wojskowych i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. W tym czasie wywarł największy wpływ na sprawy polskie.

Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw w Europie Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji i zabezpieczały niepodległość Polski.

W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską Marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów.

W uznaniu wielkich zasług Józefa Piłsudskiego dla Polski i w związku ze zbliżaniem się 100-lecia odzyskania niepodległości Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Z okazji Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego w kolskim muzeum można obejrzeć wystawę poświęconą jego postaci. Wystawa składa się z eksponatów kolekcji Piotra Śniegockiego, Janusza Jaworskiego i zbiorów własnych muzeum oraz ekspozycji "Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich". W związku ze stuleciem odzyskania niepodległości muzeum wydało także specjalny kalendarz, na którego stronie tytułowej umieszczono obraz Marszałka Piłsudskiego znajdujący się na plakacie z 1930 r. upamiętniającym 10. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami. Oryginał tego plakatu jest na wystawie, a kalendarz można już nabywać w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.    
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe