tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Wtorek, 23 października 2018   Imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

Która to Malala?

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole, już po raz kolejny, gościła Renatę Piątkowską, autorkę około 30 książek dla dzieci, m.in.: „Opowiadań dla przedszkolaków”, „Opowiadań z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Z przysłowiami za pan brat”, „Przygoda ma kolor niebieski”, „Wszystkie moje mamy” . W 2007 roku pisarka otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”.

Renata Piątkowska znalazła się wśród laureatów konkursu, rozstrzygniętego na początku kwietnia 2008 r., o Nagrodę im. M. Weryho-Radziwiłłowicz, przyznawaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”. Pisarka należy do zacnego grona Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Tym razem, spotkanie, które odbyło się 15 listopada br. w Czytelni PiMBP w Kole, poświęcone zostało książce „Która to Malala?”, wzruszającej opowieść o sile, która drzemie w każdym z nas, o tym, że warto walczyć i pomagać słabszym. Malala, bohaterka opowiadania, to niezwykła nastolatka, blogerka, która – opisując sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie – naraziła się talibom. To też laureatka Pokojowej Nagrody Nobla oraz najmłodsza w gronie Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Pisarce towarzyszyła Malwina Kożurno, wspaniała lektorka, która podczas spotkania odczytywała fragmenty historii o Malali. Spotykając się z dziećmi podczas różnych okazji, pytam, które z ich praw jest dla nich najważniejsze. Polskie dzieci wskazują prawo do wyrażania swojego zdania. Właśnie to prawo ważne jest też dla Malali Yousafzai, pakistańskiej dziewczyny, która nie tylko z odwagą z niego korzysta, ale także śmiało mówi o kolejnym fundamentalnym prawie: prawie do nauki. W wielu krajach możliwość chodzenia do szkoły jest traktowana jako przykra konieczność. Dla Malali i jej koleżanek nauka była upragnioną, jedyną szansą na lepszą przyszłość”.

Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak

Nie musimy dodawać, że spotkanie wywarło na uczestnikach – dzieciach ze Szkół Podstawowych: nr 1 i nr 3 w Kole – niesamowite wrażenie.

Źródło: PiMBP w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe