tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Poniedziałek, 10 grudnia 2018   Imieniny: Danieli, Julii, Eulalii

Obchody 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W sobotę 11 listopada obchodziliśmy 99. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole. Po podniesieniu flagi na maszt odegrano hymn państwowy. Następnie złożono wiązanki kwiatów pod tablicą „Poległym Obywatelom Miasta Koła Za Wolność Ojczyzny w latach 1914-1918, 1939-1945”. W tym roku podniosłość uroczystości podkreślono przekazaniem uczestnikom przemarszu białych i czerwonych parasoli. W trakcie przemarszu wraz z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Kole pod dyrekcją Grzegorza Kołodziejczaka do kościoła farnego złożono także okolicznościowe wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce kaźni Polaków w latach 1945-1946 w byłej siedzibie NKWD i UB przy ulicy Grodzkiej oraz przy pomniku „Poległym Bojownikom o Wolność Ojczyzny w latach 1831, 1863, 1914-1918, 1939-1945”. Następnie wystąpili Dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Tomasz Nuszkiewicz i Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek. Wypuszczono gołębie pocztowe symbolizujące pokój i wolność. Przed mszą świętą w intencji Ojczyzny uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole przygotowali montaż słowno-muzyczny pod nazwą „Pod skrzydłami Orła Białego”. Mszę świętą w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego  koncelebrowali kolscy kapłani a jej oprawę muzyczną zapewnił Chór farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

Obchodom Święta Niepodległości towarzyszyły otwarta 9 listopada w Muzeum Technik Ceramicznych wystawa pod nazwą „Kolskie Drogi do Niepodległej” z okazji Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz spotkanie historyczne z prof. UAM dr hab. Piotrem Gołdynem w  czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zatytułowane „11 Listopada 1918”.   Spotkanie odbyło się w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury w Kole „Zagrajmy jak w 1918” zainspirowanego wydarzeniami artystycznymi, odbywającymi się Kole, tuż po ucieczce zaborców. 16 i 17 listopada 1918 r., na deskach nieistniejącego już dziś teatru, odbyła się premiera komedii Jana Szutkiewicza (Szukiewicza) pt. „Popychadło”, w której grali kolscy aktorzy-amatorzy.

Natomiast 10 listopada 2017 r. spektakl teatralny o tej samej nazwie wykonali aktorzy Teatru Dramatycznego Miejskiego Domu Kultury w Kole. Przedstawienie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i zostało bardzo dobrze ocenione przez widownię.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe