tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Piątek, 20 lipca 2018   Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

Zagrajmy jak w 1918

Obchody Święta Niepodległości,  w ramach projektu Miejskiego Domu Kultury w Kole  "Zagrajmy jak w 1918", rozpoczęła lekcja biblioteczna "Walki o niepodległość w byłym województwie kaliskim 1793-1918" (12.10), która odbyła się w Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole wysłuchali, wzbogaconego o pokaz multimedialny,  wykładu dr Mariusza Kaszyńskiego - absolwenta Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu - Wydziału Humanistycznego, kierunku - historia, specjalność - nauczycielska (1990) oraz studiów podyplomowych w zakresie stosowania informatyki (Politechnika Łódzka, 2000). Dr nauk humanistycznych w zakresie historii, na podstawie rozprawy "Dzieje Brudzewa w latach, gdy był w posiadaniu rodziny Kurnatowskich (1782-1939)". Nauczyciela dyplomowanego w Zespole Szkół Technicznych w Kole. Od 2009 r. wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa im. Wojciecha z Brudzewa. Autora artykułów o tematyce historycznej, zamieszczanych w prasie lokalnej i ogólnopolskiej. Współautora książek: "Szkoła zawodowa w Kole i powiecie kolskim",  "Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego. Rezydencje powiatu tureckiego",  "Kolskie biogramy". Redaktora naczelnego publikacji "Turek i okolice. Słownik biograficzny" .
 
"Zagrajmy jak w 1918" - to nazwa zadania zainspirowanego wydarzeniami artystycznymi, odbywającymi się Kole, tuż po ucieczce zaborców.  W zbiorach kolskiego muzeum znajduje się afisz  informujący o tym, że 16 i 17 listopada 1918 r., na deskach nieistniejącego już dziś  teatru, odbyła się premiera komedii Jana Szutkiewicza (Szukiwicza) pt. "Popychadło", w której grali kolscy aktorzy-amatorzy.  Obchody święta, obok spotkań z regionalistami  w PiMBP,  uzupełni m.in.: wystawa okolicznościowa, lekcje muzealne w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.
 
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa".

Źródło: PiMBP w Kole
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe