tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Piątek, 20 lipca 2018   Imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

Wakacyjny Rajd „Na Półmetku”

Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole, wspólnie z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, zaprosili chętnych na uczestnictwo 29 lipca (sobota) w Rajdzie Rowerowym na trasie: Koło – Dzierawy – Ochle – Waki – Gąsiorów – Zamek Kolski – Koło LOK. Pierwotnie planowano zajechać do Parku w Kościelcu, ale ze względu na nieciekawy stan drogi gruntowej z parku w kierunku do wału nadrzecznego Warty po ostatnich opadach deszczu skrócono trasę o ponad 3,5 km. Ogółem przejechano rowerami 26 km i 100 m.

To już połowa tegorocznych wakacji tak więc zamiarem organizatorów było kolejne „oderwanie”  od komputerów i od  TV, dalsze zbliżenie do natury i poznawanie przepięknych malowniczo przyrodniczych okolic naszego miasta. Około godziny dziesiątej grupa  cyklistów wyruszyła rowerami z Parku 600-Lecia w Kole na trasę niezwykle ciekawą pod względem historyczno – przyrodniczym. Na całej przejechanej trasie podziwiano przepiękne krajobrazy meandrów rozlewisk rzeki Warty, a także i nadwarciańskich rozkwieconych łąk pełnych bocianów brodzących po rozlewiskach, rodziny łabędzi, a nawet gromadki kormoranów w okolicy wsi Waki.

O godz. 11.50 po przejechaniu około 15 km dotarliśmy do promu na Warcie. Pan Grzegorz obsługujący prom „Zdzisław” chętnie przewiózł nas na drugą stronę rzeki , gdzie już po stronie Gminy Kościelec, w imieniu władz gminnych powitał naszą kolską grupę radny Rady Gminnej w Kościelcu pan Błażej Oźminkowski. Ciekawie opowiedział nie tylko o swoim terenie (Tury – Waki ), ale o całej gminie. Ponadto obdarował  na pamiątkę spotkania  naszą grupę napojami, słodyczami i upominkami. Niemal cała grupa poprosiła panów Błażeja i Grzegorza o ponowne przepłynięcie promem rzeki Warty, czego również nie odmówili.

Po odpoczynku w Wakach przy promie wyruszyliśmy w dalszą drogę. Przed nami do pokonania zostało ponad 11 km. Po drodze jeszcze Trzęśniew i Gąsiorów ale już po przejechaniu mostu na Kiełbasce wałem przeciwpowodziowym dojechaliśmy do ruin Zamku Kolskiego. Tutaj radna Rady Miejskiej w Kole, również uczestnicząca w rajdzie, Teresa Brzoska jako że wjechaliśmy na „jej” teren poprosiła wszystkich o rekonesans porządkowy na terenie przedzamcza.Trudno było jej odmówić. Krótki odpoczynek przy zamku  i trzeba było jechać dalej, bo już z Klubu  sygnalizowano o czekającym nas posiłku. 

Do Klubu LOK przy ul. Pułaskiego 8  dotarliśmy około godz. 14-tej. Zmęczeni pokonaną trasą, po krótkim odpoczynku niezwykle smakowały wszystkim kiełbaski z przyprawami, pieczywo i gorąca herbata, na które zaprosiła nas członkini Rady Klubu Małgorzata Stężewska, która ufundowała również grupie pieczywo i czekolady. Wędlinę ufundowała radna Teresa Brzoska, za co serdecznie uczestnicy rajdu im dziękują. Komandorem tej niezwykle ciekawej  wyprawy rowerowej był Andrzej Kowalski, który serdecznie podziękował wszystkim za uczestnictwo, pogratulował kondycji na zaliczonej trasie, często podmokłej i trudno przejezdnej, a także zaprosił na kolejną imprezę rowerową jeszcze podczas tegorocznych wakacji letnich. 
 
Foto i tekst Ryszard Borysiewicz
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe