tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Piątek, 29 maja 2020   Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

2012 Rokiem Janusza Korczaka

Na deskach Miejskiego Domu Kultury młodzież z Gimnazjum nr 1 wystawiła dla przedszkolaków spektakl zatytułowany „Prawa dziecka w oparciu o powieść Janusza Korczaka Król Maciuś I”. Uroczystość wpisała się w obchody roku pedagoga, który był zwolennikiem emancypacji dziecka, jego samostanowienia i poszanowania praw.

W 2012 roku obchodzona jest 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka i setna rocznica założenia przez niego Domu Sierot przy ulicy Krochmalnej w Warszawie. Dlatego 2012 ustanowiono, decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Rokiem Janusza Korczaka. Inicjatywę w tej sprawie zgłosił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, a jego wniosek poparła sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, ministerstwa a także liczne organizacje pozarządowe. W kraju z tej okazji realizowane jest wiele inicjatyw promujących idee tego pedagoga, lekarza, pisarza, publicysty, działacza społecznego, prekursora działań na rzecz praw i całkowitego równouprawnienia dziecka. By i nasze miasto włączyło się w tę inicjatywę, Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego zabiegał, by w Kole odbyła się uroczystość związana z rokiem korczakowskim. Przy przychylności dyrektora Gimnazjum nr 1, nauczyciele uczący w tej placówce przygotowali młodzież działającą na polu teatralnym do opracowania i wystawienia na deskach MDK dla młodzików „żywego spektaklu”. – Scenariusz podzielił spotkanie na dwie części, teatralną i sportowo-rekreacyjną, obie ujęte w konwencji praw dziecka – powiedział Robert Cesarz, który przygotował inscenizację i zabawy towarzyszące wraz z Anną Lendlą, Patrycją Bąkowską Matrą Biłas-Wiśniewską, Wiktorią Dużyńską, Małgorzatą Janowską, Izabelą Chyba, Anetą Kruszyną.

Celem przedsięwzięcia było nie tylko powiedzenie kolskim dzieciom, że przed laty działał dla ich rówieśników wspaniały człowiek, realizujący nowatorskie pomysły dotyczące wychowania młodego pokolenia, ale i spowodowanie, by przedszkolaki były jeszcze radośniejsze. Cel został osiągnięty, milusińscy byli zachwyceni, a młodzieży gimnazjalnej należą się brawa za duże zaangażowanie w wykonanie zadania. Kilkulatkowie brali też udział w konkursach, za które otrzymali nagrody ufundowane przez dyrekcję Gim. Nr 1, a wszyscy obecni częstowani byli cukierkami przekazanymi przez Urząd Miejski.
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe