tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Niedziela, 12 lipca 2020   Imieniny: Jana, Pameli, Weroniki

Biblioteka ciągle w grze!

Pod hasłem  „Biblioteka ciągle w grze!” obchodzony był tegoroczny Tydzień Bibliotek. W ramach centralnych obchodów święta książnica zorganizowała spotkanie bibliotekarzy różnych sieci, władz miasta i powiatu. Przełamaniem stereotypów był spektakl „Galeria bibliotekarzy”, w wykonaniu uczniów kolskiej „jedynki”, ukazujący sylwetki wybitnych przedstawicieli tego zawodu.

Jak wyobrażamy sobie bibliotekarki, czy jako starsze, siwe panie? To szablonowe myślenie nie będzie już udziałem tych, którzy obejrzeli inscenizację przygotowaną przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kole pod kierunkiem Anny Tomczyk. Do książnicy, w ramach święta, zeszli się lokalni przedstawiciele tego zawodu. Spotkanie zapoczątkowało obejrzenie spektaklu, który prezentował wykształcone w tym kierunku osoby, m.in.: papieża Piusa XI, Marię Kownacką, Casanovę, braci Grimm, czy Reni Jusis, którym daleko do stereotypowego wizerunku.

Przybyłych gości powitała dyrektor Aleksandra Kowalska, która w interesujący sposób wyjaśniła hasło przedsięwzięcia, omówiła styl pracy książnicy, przybliżyła bieżące wydarzenia i przedstawiła kadrę, bez której czytelnia, wypożyczalnia i filie nie byłyby miejscami tak przyjaznymi i dobrze zorganizowanymi, jak rzeczywiście są.Prelegenta wyjaśniła, że „Tydzień Bibliotek” to społeczna akcja, której głównym celem jest promocja czytelnictwa i popularyzacja bibliotek, które w obliczu zbliżającego się turnieju piłkarskiego Euro 2012 chcą zostać włączone w działania organizacyjne (typu infrastruktura, atrakcje kulturalne). Dlatego tegoroczne hasło brzmi: „Biblioteka ciągle w grze” i  jest ono nie tylko aluzją i nawiązaniem do wydarzeń sportowych, ale także wskazuje na miejsce instytucji w społecznej infrastrukturze. Pani dyrektor zapewniła, że systematycznie prowadzona automatyzacja zbiorów, włączanie do nich nowych nośników treści i bogata oferta form upowszechniania czytelnictwa powodują, że usługi placówki są na coraz wyższym poziomie i cieszą się rosnącym uznaniem czytelników. - W grze, jaka się toczy o atrakcyjne miejsce na linii aktywnego działania społecznego, biblioteka dysponuje wszechstronnością zbiorów skierowanych do różnych grup odbiorców i różnorodnością form – powiedziała Aleksandra Kowalska. Wymieniła też działania podejmowane przez kolską placówkę, najciekawsze inicjatywy, prowadzone akcje, organizowane konkursy. Zachęcała do korzystania z nowej strony internetowej www.biblioteka-kolo.pl. Na koniec podziękowała tym, którzy placówkę wspierają oraz przedstawiła obecnym „swoją drużynę”, czyli wszystkich pracowników.

Stali bywalcy wypożyczalni i czytelni wiedzą, że w ramach obchodów codzienne organizowane były inne atrakcje. Gimnazjaliści spotkali się z pisarzem Dariuszem Rekoszem. W akcji „Wychowanie przez czytanie” przedszkolakom lokalne legendy przybliżał druh harcmistrz Henryk Perzyński wraz z Wartakami. Dla dorosłych czytelników przygotowano spotkanie z pisarką Tanyą Valko. Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej przeszli pasowanie na czytelnika, obejrzeli przedstawienie w wykonaniu pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy. Najmłodsi mieszkańcy wzięli udział w otwartej biesiadzie „Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”,  jej motywem przewodnim były kwiaty. 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe