tel. (63) 272-23-11  
100rocznica4
Miasto Koło
Wtorek, 24 kwietnia 2018   Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Nowe banknoty w obiegu już od kwietnia

Od 7 kwietnia Narodowy Bank Polski wprowadzi w obieg nowe banknoty o nominałach 10 PLN, 20 PLN, 50 PLN oraz 100 PLN, których wygląd nieznacznie ulegnie zmianie w stosunku do obecnie będących w użyciu. Powodem wprowadzania nowych banknotów, jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń przed sfałszowaniem.

Wprowadzanie do obiegu nowych zmodernizowanych banknotów o nominałach od 10 do 100 PLN  będzie procesem stopniowym, a nowe pieniądze będą zastępować banknoty zużyte i zniszczone. Należy podkreślić, że banknoty stare pozostają nadal w obiegu bezterminowo. Zmiany nie będą dotyczyły najwyższego nominału 200 PLN.

Wygląd nowych banknotów zasadniczo nie zmieni się i nadal na nich będzie widniał wizerunek jednego z władców. Będzie też można łatwo odróżnić nowe pieniądze ponieważ część nowego banknotu, na którym mamy podany nominał, zostanie niezadrukowany i będzie to białe pole. Na nowych banknotach w odróżnieniu do będących już w obiegu, będzie również widniał podpis nowego prezesa NBP.Powody wprowadzenia nowych banknotów:
 • zwiększenie zabezpieczeń przed sfałszowaniem;
 • dostosowanie polskich banknotów do nowej generacji maszyn sortujących;
 • zmniejszenie kosztów emisji banknotów ponieważ koszt wytworzenia nowego banknotu będzie mniejszy od dotychczasowego.
 
Poniżej prezentujemy cztery proste sposoby sprawdzenia autentyczności banknotu:
 1. Dotknij. Część nadruku na banknocie jest wypukła. Przede wszystkim sprawdzamy rysunek-wizerunek władcy. Czy czujemy pod palcami, że jest wypukły;
 2. Popatrz pod światło. Podstawowym elementem do weryfikacji jest znak wodny. Na dotychczasowych banknotach był jeden, na zmodernizowanych są dwa;
 3. Przechyl. Część nadruków na wizerunkach zmienia swoją barwę. W przypadku banknotów o nominale 10 i 20 zł będzie to pas opalizujący;
 4. Sprawdź. Wymaga to użycia szkła powiększającego, a sprawdzić można np. mikrodruki.
Szczegółowe informacje o zmodernizowanych banknotach oraz ich wzory są dostępne na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego pod adresem:www.nbp.pl.
 
Ze strony: Komendy Powiatowej Policji w Kole
 • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
 • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekmopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w Kole
 • Telewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"
 • Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe