tel. (63) 272-23-11  
banerzyczeniawielkanocne2019
Miasto Koło
Sobota, 20 kwietnia 2019   Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

„Lato w Muzeum” już za nami!

Już po raz czwarty dzieci uczęszczające do kolskich szkół podstawowych miały możliwość skorzystania z oferty letniego wypoczynku organizowanego przez Muzeum Technik Ceramicznych. W myśl zasady „bawiąc – uczy” pracownicy MTC prezentowali informacje na temat historii miasta i kolskiego fajansu, uczestnicy wzięli tez udział w dwóch wycieczkach wyjazdowych.

W pierwszym dniu półkolonii dzieci zapoznały się z historią kolskiej fabryki fajansu oraz z stosowanymi w niej technikami zdobienia – ze szczególnym uwzględnieniem techniki szablonu. Młodzi Kolanie mieli możliwość obejrzenia przykładowych wyrobów zdobionych tą techniką produkowanych w kolskiej wytwórni. Następnie zdobytą wiedzę dzieci zastosowały w praktyce – projektując własne wzory szablonów, które następnie nanosiły na biskwitowe naczynia.  

Drugi dzień uczestnicy spędzili na wycieczce do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Siedzibą tej placówki jest piękny klasycystyczny pałac projektu czołowego polskiego architekta końca XVIII wieku – Stanisława Zawadzkiego wzniesiony dla adiutanta, szefa kancelarii wojskowej a jednocześnie przyjaciela króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, generała Augustyna Gorzeńskiego. Dzieci podziwiały między innymi iluzoryczne malowidła autorstwa Antoniego Smuglewicza – w śród nich „drzwi”, „okna” i egzotyczne widoki. Szczególne zainteresowanie wzbudzały pałacowe zakamarki jak skarbiec, wąskie przejścia dla służby czy tajne skrytki. Ponadto obejrzały eksponaty związane z Bractwem Kurkowym, Lożą Masońską oraz wystawę czasową „Wokół ziemiańskiego stołu”. O dawnej kuchni ziemiańskiej opowiedział uczestnikom wycieczki pracownik Muzeum Ziemiaństwa Stanisław Borowiak. Wśród kilkuset eksponatów zgromadzonych na wystawie – sztućców, naczyń i innych akcesoriów stołowych znajdują się także eksponaty z kolskiego muzeum – wyrobu fabryki Freudenreichów i inne. Po zwiedzeniu pałacu grupa przechadzała się alejkami parku w stylu angielskim.

W trzecim dniu dzieci wybrały się na spacer po Kole – bardziej i mniej znane kolskie budowle były tematem quizu historyczno – krajoznawczego „Co Ty wiesz o kolskich zabytkach?”. Dzieci podzielone na trzy drużyny odpowiadały na proste – aczkolwiek nierzadko podchwytliwe pytania na temat zabytków architektury ale też historii Koła, po czym prowadzący zajęcia opowiadał różne ciekawostki na ich temat. Wszyscy uczestnicy quizu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W ostatnim dniu półkolonii grupa wybrała się do Wioski Indiańskiej „TATANKA” w Solcy Małej pod Łęczycą. Miejsce to jest skansenem, w którym znajdują się nie tylko indiańskie tipi, ale tez jedyna w Polsce ziemianka zbudowana na wzór ziemianek Indian Wielkich Równin. Dzieci miały możliwość oglądania przedmiotów użytku codziennego, strojów świątecznych, posłuchać indiańskich pieśni w wykonaniu przewodnika. Następnie spróbowały swoich sił w indiańskiej „ścieżce zdrowia”, strzelaniu z łuku i dmuchawki, czejeńskiej równoważni i innych grach i zabawach, uczyły się także tańca i śpiewu, a na zakończenie wysłuchali legendy o syropie klonowym. Atrakcją były również zwierzęta z Ameryki Północnej hodowane przez właściciela skansenu, takie jak: szopy pracze, pieski preriowe czy skunks.

Półkolonie w muzeum z pewnością była dla dzieci ciekawą formą aktywnego wypoczynku ale i znakomita okazją do poszerzenia wiedzy na temat swej „małej ojczyzny” i nie tylko. Udział w zajęciach był bezpłatny. 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogotypsprzetratwownictwa
  • wfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwotmopipr
  • Spółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program OperacyjnyPO Kapitał Ludzki
  • Lokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe