tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Piątek, 29 maja 2020   Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

Porządkowanie lasku komunalnego przy ul. Poniatowskiego

Podczas ostatniego spotkania mieszkańców Kaliskiego Przedmieścia i Osiedla Płaszczyzna z burmistrzem miasta i radnymi wspomnianych dzielnic, szef naszego miasta powiedział, że w najbliższym czasie odpowiedni pracownicy przystąpią do porządkowania lasku komunalnego przy ul. Poniatowskiego w Kole. 

Włodarz miasta słowa dotrzymał, jak powiedział tak zrobił. Od kilku dni wynajęta firma Specjalistyczny Zakład Kształtowania Zieleni „KERRIA” z Koła robi prześwietlenie lasku tzn. wycina odrosty głównie robinii akacjowej, obcina suche gałęzie. Następnie specjalnie do tego przeznaczona maszyna (niczym sieczkarnia) tnie wkładane w jej „paszczę” gałęzie, które są cięte na długość do 5 cm. Rozdrobnione gałęzie specjalną dmuchawą transportuje je do przyczepki. Należy zaznaczyć duży udział okolicznych mieszkańców w porządkowaniu tego terenu, którzy bezinteresownie pomagają w tych pracach.

W dniu 19 kwietnia pracowników odwiedził Szymon Czerwiński (samodzielne stanowisko ds. ochrony środowiska) z Urzędu Miasta, który powiedział m.in. – Prace posuwają się zgodnie z harmonogramem. Zatrudniona firma profesjonalnie wykonuje zlecone prace. Pocięte gałązki (tzw. zrębki) przekazujemy ludziom mniej zamożnym, którzy nam pomagają w utrzymaniu czystości w lasku komunalnym. Stare, obumarłe sosny postanowiliśmy pozostawić (do momentu gdy, nie będą stanowić zagrożenia dla osób przebywających na terenie lasku), gdyż są miejscem gniazdowania ptaków i wiewiórek, jedynie konary zostały usunięte – zagrażały bezpieczeństwu. Prace porządkujące dobiegają już końca. Pozostaną jeszcze tylko nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych a to już kwestia jednego dwóch tygodni w zależności od panującej aury. Obecnie uporządkowana zostanie ok. 1/3 powierzchni lasku. Jeżeli prace te zostaną odebrane pozytywnie w przyszłym roku możliwa będzie dalsza rewitalizacja lasku komunalnego zgodnie z wykonaną inwentaryzacją i projektem.

W niedługim okresie czasu wykonano inwentaryzację w Parku 600- lecia miasta Koła, parku im. St. Moniuszki i lasku komunalnym przy ul. Poniatowskiego. Dotychczas wykonano prace porządkowe w parkach: 600-lecia miasta Koła, im St. Moniuszki, im. J. Słowackiego oraz rozpoczęto prace w lasku komunalnym. Biorąc pod uwagę ostatnie dziesięciolecie, wbrew niektórym opiniom, na terenie miasta przybyło wiele nowych nasadzeń drzew i krzewów, odtworzono również nieistniejące już nasadzenia. Powstały nowe zieleńce i tereny zielone. Wprowadzono wiele nowych, ciekawych, rzadko spotykanych gatunków drzew i krzewów ozdobnych nadających estetyczny wygląd i tworzących charakterystyczny klimat. Uporządkowano poważny problem z nasadzeniami drzew topolowych występujących na terenie osiedli mieszkaniowych. Usunięto również wiele drzew, które w pewien sposób zagrażały ruchowi drogowemu, pieszemu oraz mediom, likwidując w ten sposób zagrożenia dla mieszkańców. W każdym z tych przypadków dokonano nasadzeń zastępczych. O ile to możliwe w tym samym miejscu. Jeżeli nie to w innym na terenie miasta Koła.

Mimo częstych, w naszym mieście, aktów wandalizmu udało się utrzymać docelową zieleń w miejscach wyznaczonych. Jednakże do momentu, w którym nasze społeczeństwo nie zacznie szanować swojego otoczenia na ostateczny efekt trzeba będzie jeszcze czekać.

mc
 
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe