tel. (63) 272-23-11  
bliskobaner
Miasto Koło
Piątek, 29 maja 2020   Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

Wystawa w muzeum "Motyle świata"

Ta przyjemna i lekka wystawa została przygotowana z myślą o młodym pokoleniu, zamysłem dyrektora MTC było przyciągnąć uczniów w podwoje placówki i zaciekawić barwnym światem owadów. Już za kilka miesięcy ustąpi ona miejsca ekspozycji historycznej, związanej z obchodami 650-lecia lokacji miasta.

Wystawę stanowi kilkaset gatunków motyli oraz mniejszy zbiór m.in. chrząszczy, patyczaków, pająków, skorpionów i modliszek. Jak dowiedzieliśmy się od jednego z autorów, pana Krzysztofa Turzańskiego z Krotoszyna, obaj wystawcy gromadzą motyle od 40 lat, a przez przeszło 30 trzymali je, jak większość zbieraczy, zamknięte w szafach. Od 6 lat wystawiają w Palmiarni Poznańskiej, teraz ekspozycja dzięki staraniom dyrektora MTC Krzysztofa Witkowskiego, trafiła do naszego muzeum.

Podczas wernisażu można było dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia owadów. Pan Krzysztof, choć zaczynał jak wszyscy chłopcy jego pokolenia od łapania motyli na łące, w dorosłym życiu pozostał wierny swojej pasji, a z czasem, choć nie jest naukowcem, wyspecjalizował się w tej dziedzinie. Przyszła wiedza i doświadczenie, a wraz z nimi chęć do łapania okazów w rozmaitych rejonach globu. Najciekawsze przywiózł z Ekwadoru, największe z Tajlandii. Wiele przejmuje od nabywców i handlarzy, część posiada z wymiany lub po innych zbieraczach, dzięki temu ma w swej kolekcji okazy nawet 80-letnie.

Goście wernisażu dowiedzieli się m.in., że motyli oznaczonych jest około 120 tys. gatunków. Zanim na łąkę wyfrunie skrzydlata piękność, musi przejść cykl rozwojowy, z jaja przez gąsienicę i poczwarkę. Motyle żyją od 2 dni do pół roku. Mają różne zwyczaje, jedne występują na małym obszarze, innym odpowiada wiele środowisk, dlatego wędrują. Niektóre spijają sok z drzew lub nektar z kwiatów, inne zaś nigdy nie usiądą na kwiatku.

Dyrektor muzeum zachęca do oglądania tej barwnej ekspozycji.
<
>
  • logotypMDKMuzeum Technik CeramicznychMiejski Ośrodek Sportu i RekreacjiLogoPiMBPlogoARR
  • logotypsprzetratwownictwawfosigw2016kampania_edukacyjnaWFOSiGW_osrodekwot
  • mopiprSpółdzielnia Mieszkaniowa w KoleTelewizja Kablowa Spółdzielni Mieszkaniowej w KoleKALPSWielkopolski Regionalny Program Operacyjny
  • PO Kapitał LudzkiLokalna Organizacja Turystyczna "MARINA"Postaw na rodzinęZwiązek Miast PolskichNarodowe Siły Rezerwowe